Teknoloji

10nm Jasper Lake İşlemcili NUC 11 Essential Tanıtıldı

Intel, Jasper Lake SoC’leri etrafında inşa edilen NUC 11 Essential modellerini resmi olarak piyasaya sürdü. Sunulan birçok işlemci seçeneği sayesinde giriş düzeyi NUC modelleri epey umut verici görünüyor. Jasper Lake ailesi, Gemini Lake ile kıyaslandığında hem CPU hem de GPU tarafında değerli yükseltmelerle geliyor.

En zirvedeki yongalarda GPU yürütme ünitelerinde %78’lik bir artış kelam konusu. Yeniden çekirdek sayıları alt kademedeki modellerde bile %33’lük bir artış gördü. Ayrıyeten 32 GB’a kadar RAM için resmi takviye ve 2400 MHz’den 2933 MHz’e kadar bellek suratında artış var. GPU suratlarının yanı sıra işlemci çekirdek suratları da jenerasyonlar ortasında biraz arttı, lakin bunlar modele nazaran değişiyor.  Tüm yeni NUC modelleri 10W TDP’li Jasper Lake çiplerden birini kullanıyor. Bununla birlikte tümünde 64 GB lehimlenmiş eMMC ile birlikte ek SSD’ler için bir M.2 2280 SATA ve NVMe uyumlu yuva bulunuyor.

İrtibat tarafında bir HDMI 2.0b irtibat noktası, bir DP 1.4 ilişki noktası, iki art USB 3.2 10 Gbps ilişki noktası, Gigabit Ethernet ve farklı bir ses portu görüyoruz. Ayrıyeten ön ve art tarafta ikişer tane daha USB 2.0 irtibatı yer alıyor. WiFi ve Bluetooth 5.0 irtibatları ise eskiyen bir Intel Wireless-AC 9462 modülü tarafından sağlanıyor.

135 x 115 x 36 mm ölçülerindeki NUC modellerinin bu çeyreğin sonlarına kadar perakende satışa çıkması bekleniyor ve bir fiyatlandırma yapılmış değil. Lakin evvelki kuşak en temel CPU’ya sahip model 200 doların altında fiyata sahipti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu