Teknoloji

12. Jenerasyon, 5.18 Çekirdeğiyle Linux’ta Daha Performanslı Çalışacak

Yaklaşan Linux 5.18 sürümü, verimlilik ve performans çekirdeklerinin kullanımını optimize eden yeni şoförlerle birlikte gelecek. Hasebiyle Intel’in yeni 12. Kuşak Alder Lake işlemcilerinin performansı Linux ekosisteminde daha performanslı olacağını söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere bu CPU’lar Microsoft tarafında Windows 11 ile en düzgün ahengi sergiliyor.

Intel, geçen yılın sonlarında Linux’ta HFI’yi etkinleştiren yamaları birinci kere yayınladı. Fakat bu yeni şoförleri entegre eden birinci Linux sürümü, 2022 Baharında çıkacak olan 5.18 olacak. Linux’un yeni sürümü, verimlilik çekirdeklerine art plan süreçleri ve daha değersiz iş yüklerini atayacak. Böylece performans ve verimlilik optimum düzeye çıkacak.

Windows 11’den farklı olarak, Linux şu anda Intel’in Gelişmiş Donanım Geri Bildirim Arayüzü’nü (HFI) kullanan Thread Director teknolojisi için uygun takviyeye sahip değil. HFI, işletim sisteminin iş parçacıklarını yüksek performanslı Golden Cove’a ve güç açısından verimli Gracemont çekirdeklerine yanlışsız biçimde tahsis etmesine imkan tanıyor. Bu nedenle mavililerin hibrit yongaları Windows altında daha düzgün performans gösteriyor.

Ne yazık ki Linux 5.18’in çıkış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Yapılacak geliştirmeler ise açık kaynaklı Linux ortamında Alder Lake çipler için büyük yararlar sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu