Teknoloji

12. Jenerasyon Celeron G6900 Bu Defa Oyun Testinde

Geçtiğimiz hafta Alder Lake ailesinin en küçük üyelerinden olan Celeron G6900’ün tek iş parçacıklı performansından kelam etmiştik. Çift çekirdekli CPU, Geekbench’te Comet Lake amiral gemisi Core i9-10900K’nın ensesindeydi ve skorlar eşitti. Gerçekten işlemci performansını gerçek dünya testlerinde görmek çok daha uygun.

Random Gaming in HD isimli bir kanal yeni işlemciyi birçok oyunda test etti. Testlerde 12. kuşak işlemciler için bulunabilecek en ucuz anakartlardan olan Gigabyte H610M S2H DDR4 modeli kullanıldı. Ayrıyeten test sisteminde 2×16 GB DDR4-300 belleklerin bulunduğunu ekleyelim.

Bu noktada tuhaf bir biçimde GTX 1650 ile çok misal özelliklere sahip olduğu söylenen ve geliştiricilere odaklanan NVIDIA T1000 ekran kartı kullanıldı. Yayıncı, bir evvelki görüntüsünde oyuncu/tüketici odaklı GTX 1650’den daha uygun bulunabilirlik ve fiyat oranı olduğu için bu kartı satın aldığını söylüyor

The Witcher 3 oynarken 1080p çözünürlükte ortalama 43 FPS elde edildi. Badlands 1080p düşük ayarlarda Cyberpunk oyunu için ortalama 47 FPS görüyoruz. YouTuber, Dust II haritasında CS:GO’yu 1080p düşük ayarlarda çalıştırdı. Ortalama oyun içi performans 120 FPS (%1 düşük 42 FPS) düzeyindeydi.

Testlerin genelini göz önüne alacak olursak, Celeron’un bu sistemi oyun için kısıtladığını söylemek mümkün. Ekran kartı kuvvetli iş yükleri için meşgul olmadığı sürece CPU kullanımı çoklukla %100 civarında seyrediyor. Yani sistem oyun için pek istikrarlı değil.

Steve, yüksek anakart maliyetleri nedeniyle bu yeni jenerasyon Celeron yongalara geçiş yapmanın pek bir manası olmadığını vurguluyor. Yayıncı ayrıyeten yakında yeni Pentium Gold G7400’ü test etmeyi planlıyor.

Celeron G6900’un yalnızca çift çekirdeğe sahip olduğunu ve iş parçacığı sunmadığını tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle birçok oyunda işlemcinin yetersiz kalması pek doğal. Pentium Gold G7400 ise 2 çekirdekle birlikte 4 iş parçacığı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu