Teknoloji

12. Jenerasyon İşlemcilerin Stok Soğutucuları, Eski Jenerasyona Nazaran Daha Performanslı

Çinli haber sitesi NetEase’in i5-12400 üzerinde yaptığı teste nazaran, Alder Lake için üretilen 3 stok soğutucudan biri olan RM1, Core i3, i5 ve i7 işlemciler ile birlikte gelecek. i5-12400 ile yapılan testte “iyi” denilebilecek kadar tesirli olduğunu kanıtlıyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberlerde Intel’in Alder Lake için stok soğutucularını yenilediği biliniyordu, RM1’den farklı olarak RH1 ve RS1 soğutucuları da giriş ve üst seviye işlemcilerle birlikte gelecek. RS1, yeni Celeron ve Pentium için öbür soğutuculara oranla daha küçük tasarlandı. Bu yüzden başka modellerden farklı olarak bakır yüzeye sahip değil. RH1 ise yalnızca i9 işlemcilerde bulunacak, RM1’den daha yüksek profile ve RGB ışıklandırmaya sahip olacak. Ayrıyeten, soğutucular 65W ve K ibareli olmayan (i5-12400, i3-12100, i7-12700F gibi) işlemcilerle birlikte gelecek.


Görsel: NetEase

RM1’in özelliklerine baktığımızda, alt tarafında halka biçiminde bakır yüzey ve plastik kısım, etrafında ısı dağıtımı için metal yüzey ve son olarak da üst kısımda fanı çevreleyen mavi halka görülüyor. Bakır yüzey işlemciye direkt temas ettiği için eski stok soğutuculara nazaran daha tesirli soğutma performansı sağlanıyor. Bu sayede LGA 1700 işlemciler daha yanlışsız bir formda soğutulmuş oluyor.


Görsel: NetEase

i5-12400; AIDA64 testinde, oda sıcaklığı 20 derecedeyken 73 dereceye ulaşmış. İşlemci testte 80W güç tüketirken, fan da 3100 RPM’e kadar çıkmış. Tekrar de bu yeni stok soğutucu için pek düzgün bedeller. Geçmiş stok soğutucularda bakır yüzey olduğu halde 65-80W işlemciler neredeyse 100 dereceye yaklaşıyordu. En uygun ihtimalle tam yükte 90-95 derecede sabit çalışıyorlardı.


Görsel: NetEase

Şayet test sonuçları doğruysa, Intel’in eski jenerasyon stok soğutucularına nazaran büyük bir gelişme. Bu soğutucular 65W işlemciler için tasarlandığından, Intel resmi olarak 65W Alder Lake masaüstü işlemcilerini gelecek yıl piyasaya çıkarttığında yeni soğutucuları da görmeye başlayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu