Teknoloji

12. Kuşak Celeron CPU’ya Overclock Yapıldı: 5.3 GHz

Geçtiğimiz günlerde 12. kuşak “K olmayan” işlemcilerde temel saat (BCLK) overclock sürecinden bahsetmiştik. Sürat aşırtma uzmanı der8auer artık Alder Lake-S serinin alt kademesine inmeye devam etti. Nihayetinde ise çift çekirdekli Celeron G6900 5.338 MHz’e kadar ulaştı. Bu da %57’lik bir sürat aşırtma demek.

İşlemci tekrar bir evvelki makalemizde belirttiğimiz üzere ASUS ROG Maximus Z690 Apex anakartta kullanıldı. Hyper-Threading teknolojisine sahip olmayan iki çekirdekli işlemci, birkaç dakika içerisinde 5 GHz’in üzerine çıktı. Bu yonga bildiğiniz üzere düşük frekanslara sahip ve 5 GHz’in ötesine geçmek için daha yüksek bir BCLK ayarı gerekiyordu. Yayıncı, 157 MHz’lik bir BCLK ve x34 çarpanı ile 5,338 MHz’lik bir sonuç elde etti.

Sürat aşırtmalı Intel Alder Lake Celeron G6900, yapılan testlerde kestirim edebileceğiniz sonuçlar vermedi. Hatırlatmak gerekirse, Celeron işlemci 2 çekirdek ve 2 iş parçacığına sahip. Bu frekans suratları büyük bir artışı temsil etse de öbür Celeron sınırlamalarını aşmak için kâfi değil.

Sürat aşırtma yapılan öteki işlemci ise dört çekirdekli ve sekiz iş parçacıklı Intel Core i3-12100 oldu. Sürat aşırtmacı, standart boost frekanslarından %26 daha süratli olan 5.400 MHz üzere suratlara erişmeyi başardı.

Sürat aşırtmalı Core i3-12100, Cinebench R20 çoklu iş parçacıklı testlerde AMD Ryzen 5 5600X’e yakın performanslar sundu. Der8auer, görüntüsünün sonunda sonuçlardan açıkça etkilendiğini söyledi ve Intel 775 devrinden beri bu ölçekte sürat aşırtma görmediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu