Teknoloji

13. Jenerasyon için Z790 ve B760 Anakartlar Ortaya Çıktı

12. Jenerasyon Alder Lake masaüstü ve taşınabilir işlemci ailesini tamamlayan Intel, 13. kuşak işlemcileri için kolları sıvadı. Raptor Lake kod isimli yongaların 24 çekirdeğe kadar dayanak sunmasını bekliyoruz. Bunun yanında yakın tarihli bir söylentiye bakılırsa mavi ekip da 13. kuşak işlemcileriyle birlikte önbellek ölçüsünü büyük ölçüde artırmayı planlıyor.

Piyasaya çıkan her işlemci kuşağıyla birlikte bir de yonga seti serisi görüyoruz. Biostar ise Z790 anakartlarını şimdiden EEC’ye göndermeye başladı bile. Avrasya İktisat Kurulu web sitesinde Biostar Z790 Valkyrie, Z790 Racing GTA ve Z790-A Silver anakartlarını içeren yeni bir dosyalama var. Ek olarak, anakart üreticisi yeni kuşak orta sınıf serilerin B760 olarak adlandırılacağını doğruladı. Bu yeni anakartlar 13. Kuşak Core serisi için hazır olacak.

Z790 ve B760 yonga setleri, Raptor Lake’in Digital Linear Voltage Regulator (Dijital Doğrusal Voltaj Regülatörü-DLVR) isimli yeni özelliği de destekleyecek. Öte yandan bu anakartların daha süratli DDR5 bellek dayanağı sunacağını duymuştuk.

Yeni CPU serisinin mevcut 600 serisi anakartlarla uyumlu olmasını bekliyoruz ve LGA1700 soket yapısı devam edecek. En son söylentilere nazaran Raptor Lake bu yılın sonuna kadar piyasaya çıkmış olacak. Intel ise CES 2022 konferansı sırasında 13. Kuşak ailesinin 2022 lansmanı için yolda olduğunu doğrulamıştı.

Güncelleme: Biostar, aşağıdakileri onaylamak için VideoCardz’a ulaştı. 790 serisi hala planlama etabında ve listedeki modellerin gelip gelmeyeceği kesin değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu