Teknoloji

13. Jenerasyon Raptor Lake CPU Testte: 32 İş Parçacığı

13. Jenerasyon Core ‘Raptor Lake’ masaüstü işlemciler yüksek ihtimalle bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. Daha evvel Core i9-13900K modeline ilişkin olduğunu iddia ettiğimiz 24 çekirdekli bir işlemcinin ayrıntılarına göz gezdirmiştik. Ayrıyeten bu seriyle birlikte önbellek boyutunun değerli ölçüde artabileceğinden ve ‘DLVR’ voltaj regülatörüyle güç tüketiminin düşebileceğinden kelam ettik.

Artık Raptor Lake çipine erişimi olan biri, elindeki işlemciyi Ashes of the Singularity üzerinde test etti ve puanlar data tabanında yayınlandı. Bu sonuçlar ayrıyeten işlemcinin 32 iş parçacığına sahip olduğunu doğruluyor.

Ashes of the Singularity kıyaslaması, GPU performansının tesirini ortadan kaldırmak (bir GeForce RTX 3090 kullanıldı) ve Intel’in 32 iş parçacıklı CPU’sunu sergilemek için Min_1080p ön ayarıyla çalıştırıldı. Daha evvelki sızıntılar, Intel’in yeni kuşak Raptor Lake CPU’sunun 2 istikametli SMT’ye sahip sekiz (P) performans çekirdeği ve 16 (E) verimlilik çekirdeği taşıyacağını gösteriyordu.

Sonuçların pek etkileyici olmadığını söylemek mümkün. Raptor Lake işlemcisi 13400 puan alırken, Intel’in Core i9-12900K işlemcisine sahip benzeri bir makine 13300 puan aldı. Öte yandan bunun makul bir açıklaması var. Ashes of the Singularity, sekizden fazla CPU çekirdeğinden (veya tahminen de 16 iş parçacığından) zar güç yararlanabilen çok eski bir oyun ve yüksek ihtimalle Intel’in verimlilik çekirdeklerinden yararlanmıyor.

13. kuşak işlemciler, mevcut 12. kuşak yongalarla birebir sayıda performans çekirdeğine, lakin daha fazla verimlilik çekirdeğine sahip olacak. Bu nedenle AotS testlerinde rastgele bir avantaj ortaya çıkmamış olabilir.

Raptor Lake mühendislik örneğinin performansı hakkında bir yargıya varmak mümkün değil lakin 32 adede kadar iş parçacığı sunacağını görmüş olduk. Bu da dolaylı olarak 8P + 16E çekirdek yapılandırmasını doğruluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu