Teknoloji

20 Yıllık Apple Power Mac G4’e M.2 SSD Yükseltmesi Yapıldı

Daha fazla bellek yahut süratli bir depolama ile birlikte eski bir sisteme hayat vermek değerli bir iş. Lakin çağdaş bir SSD’yi 20 yıllık eski bir Power Mac G4’e takmak birtakım donanımsal ve yazılımsal süreç gerektiriyor.

Bununla birlikte süreç başarılı olsa bile her vakit beklediğimiz sonucu alamayabiliriz. Zira saniyede büyük bilgi transferleri yapabilen çağdaş bir PCIe NVMe SSD, 133 MBps bant genişliğine sahip PCI bilgi yolu üzerinde çalışırken her şeyini tam olarak veremeyebilir.

Apple, PowerMac G4’ü birinci olarak 1999’da piyasaya sürdü ve daha sonra 2002’ye kadar yenilenmiş modeller üretti. Yani bu sistemde rastgele yeni bir bileşeni meselesiz kullanmak neredeyse imkansız.

Journaldulapin.com’dan Pierre Dandumont, PCI-PCIe adaptör kartı kullanarak sürücüyü sisteme takmayı denedi. PCIe donanımının bir Power Mac G4 ile çalışmasını sağlamak için sırf bir şeyleri takmak kâfi değil. Bu sistem, kimi nedenlerden ötürü çağdaş süratli SSD’ler tarafından kullanılan NVMe protokolünü desteklemiyor. Lakin çağdaş sabit şoförler, birtakım PCIe SSD’ler ve tüm SATA SSD’ler tarafından kullanılan AHCI protokolünü destekliyor üzere görünüyor. Power Mac G4, SCSI yahut Paralel CET HDD’leri ile birlikte geliyor ve görünüşe nazaran Apple, AHCI’yi destekleyen PATA denetimcileri kullanmış. Bu AHCI dayanağı, Samsung’un SM951’i üzere bu protokolü kullanan PCIe SSD’lerin kullanılmasını sağlıyor.

Bunun yanında sürücüyü önyüklenebilir hale getirmek için farklı bir BIOS (veya Open Firmware) ve uygun bir Mac OS X sürümü gerekiyordu. Her şey meselesiz çalışsa bile, 32-bit 33 MHz PCI bilgi yolu tarafından desteklenen 133 MB/s bant genişliği üzere performans sınırlamalarına takılmanız kaçınılmaz olacak. Nihayetinde Dandumont’un uğraşları sonuç verdi ve 20 yaşındaki Power Mac G4’e aktüel bir SSD’yi çalıştırmayı başardılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu