Mobil

2021 Yılında Akıllı Telefon Piyasası Büyüme Kaydetti

IDC tarafından 2021 yılında global akıllı telefon piyasasının büyüme elde ettiği paylaşıldı. Hem dördüncü çeyreğe hem de 2021 sonuna dair ayrıntıların yer aldığı raporda, genel akıllı telefon pazarının yüzde 3,2 düşüş kaydeden yılın sakin son çeyreğine karşın sevkiyatlarda yüzde 5,7 artış kaydetmesi dikkat çekiyor. Birinci 5 şirket ise sırasıyla Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo ve Vivo olarak karşımıza çıkarken öteki şirketler ise yüzde 12,5 gerileme kaydetmiş durumda.

IDC Küme Lider Yardımcısı Ryan Reith, 2021 yılının ikinci yarısının beklentileri karşılamadığını söylüyor. Şirketlerin önündeki en büyük sorunun ise modül sorunu olduğu ve 2022’nin birinci yarısında da bunun devam edeceğine dikkat çekiliyor. Beklentiler, büyümenin bu yılın ikinci çeyreğinde geri döneceği istikametinde ve tüketiciler 5G eserleri ve katlanabilir eserlerle ilgilendikleri için birçok pazarda talep güçlü kalmaya devam ediyor.

Apple, bilhassa 4. çeyrekte 85 milyonluk satışının büyük bir kısmını oluşturan iPhone 13 serisi sayesinde öbür tüm şirketlerden daha fazla telefon satmayı başardı. Samsung ve Xiaomi ise onu takip ederken birinci 5’in dışında, yıllık bazda olumlu bir değişiklik kaydeden iki şirket oldular.

IDC Araştırma Yöneticisi Nabila Popal, daldaki problemlere karşın %5,7’lik büyümenin olumlu olduğunu ve neredeyse tüm bölgelerde kıymetli ölçüde bastırılmış bir talep olduğunu söylüyor. Popal ayrıyeten, arz kısıtlamalarının yılın ortasına gerçek hafiflediğinde piyasaya yardımcı olacağını iddia ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu