Teknoloji

2021’de dünya genelinde en çok satan elektrikli arabalar

Elektrikli arabalar şimdiye kadar alışageldiğimiz içten yanmalı motorlu araçların yerine elektrik motoruna sahip olan araçlardır. Bu araçlar yüksek akımlarda şarj edilen bir pil setinden gücünü alır. Dünyanın en kalabalık ülkesi olarak en büyük pazarı olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde yeni elektrikli araç üreticileri pazar hâkimiyeti elde etmeye çalışırken 2 büyük üretici marka pazar başkanı olmaya devam ediyor. Çin Binek Araçlar Birliği’ne nazaran bu markalar Tesla ve BYD’dir.

Yıllarca süren büyümenin akabinde Çin’in araç talebi 2019’da düşmeye başladı ve bilhassa Şubat 2020’de pandeminin tesiriyle önemli manada düşüşe geçti. Salgının ölçülemeyen tesirine karşın, Çin, bildirilen muazzam ölçüde satışla önder global araba pazarı olmaya devam ediyor. Ülkenin nüfus seviyesi göz önüne alındığında, Çin’in araba pazarının potansiyeli hala çok büyük olarak sunuluyor. Bu devasa pazar, global seviyedeki satışların yüzde 31,1 ‘ini oluşturuyor.

Pazar hacminde Çin’i ABD takip ediyor. Akabinde Japonya ve Hindistan geliyor.5’inci sırada Almanya, akabinde Brezilya, Güney Kore, Rusya, Fransa ve İngiltere geliyor.

Dilerseniz 2021’in SUV kategorisi dâhil en çok satan 10 elektrikli arabasına göz atalım:

1- Hongguang Küçük (395.451 adet)

2- BYD Qin (187.227 adet)

3- Tesla Model Y (169.853 adet)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu