Oyun

2021’de Toplam Taşınabilir Oyun Harcaması 16 Milyar Dolar Oldu

App Annie’nin yeni taşınabilir pazarı istatistiklerine nazaran, taşınabilir oyun pazarı 2021’de taşınabilir oyun harcaması, oyun müddeti ve daha fazlasında büyük bir artışla birlikte pek çok rekor kırdı. Mobilin Durumu 2022 Raporu’nda belirtilene nazaran, 2021’deki toplam taşınabilir oyun harcaması 116 milyar dolarken toplam uygulama mağazası harcaması ise 170 milyar dolardı. Bu, 2020’dekine kıyasla %19’luk bir artış manasına geliyor.

GameSpot’un haberine nazaran, 2021’de Roblox’un tüketici harcamalarında bir numaraya ulaştığı görülüyor ve onu Genshin Impact takip ediyor. Aylık etkin kullanıcılarda birinci sırayı PUBG Mobile alırken ikinci sırada Roblox geliyor ve bu ikilinin arkasında ise sırasıyla Candy Crush, Free Fire ve Between Us yer alıyor.

Ek olarak taşınabilir uygulamalara her zamankinden daha fazla vakit harcanarak taşınabilir öncelikli pazarlarda kullanıcı başına günde 4,8 saate ulaşıldığı belirtilmiş. Rapor ayrıyeten, global tüketicilerin dakikada 435.000’den fazla uygulama indirdiklerini ve taşınabilir uygulama reklamları harcamalarının 2021’de 295 milyar doları aştığını vurguluyor. 2022’de ise bu sayının 350 milyar dolara ulaşması muhtemel.

Taşınabilir oyunlardan bahsetmişken Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two Interactive’in, taşınabilir oyun şirketi Zynga’yı 12,7 milyar dolara satın aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Take-Two yaptığı basın açıklamasında, bu satın almanın Take-Two’yu kesimdeki en büyük ve en çeşitli taşınabilir oyun yayıncılarından biri haline getiren şirketlerin dönüştürücü bir birleşimi olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu