Donanım

3 Boyutlu Yazıcı ile Bükülebilir OLED Ekran Üretildi

Heyecan verici yeni bir araştırmada Minnesota Twin Cities Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir OLED ekranı büsbütün 3 boyutlu olarak yazdırmayı başardılar. Bu gelişme, gelecekte değerli mikrofabrikasyon tesislerinde teknisyenlerin ürertmtesi yerine meskende bir insanın 3 boyutlu yazıcı kullanılarak yaygın olarak üretilebileceği düşük maliyetli OLED ekranların yaygınlaşmasına yol açabilir.

OLED ekran teknolojisi, organik bir gereç katmanı kullanarak elektriğin ışığa dönüştürülmesine dayanmaktadır. OLED’ler, esnek hale getirilebilen ve hem televizyon ekranları ve monitörler üzere büyük ölçekli aygıtlarda hem de akıllı telefonlar üzere el tipi elektronik aygıtlarda kullanılabilen yüksek kaliteli dijital ekranlar olarak fonksiyon görür. Pekala araştırmacılar üç boyutlu yazıcıda OLED üretmeyi nasıl başarmış gelin göz atalım.

Ekran 64 piksele sahip ve 1,5 inç büyüklüğünde

OLED ekranlar hafif olmaları, güç açısından verimli olmaları, ince ve esnek olmaları, geniş görüntüleme açısı ve yüksek kontrast oranı sunmaları nedeniyle günümüzde birçok aygıtta kullanılıyor.

Bu yeni araştırmada Minnesota Üniversitesi araştırma takımı, altı aygıt katmanını basmak için iki farklı baskı modunu birleştirdi ve bu büsbütün 3D baskılı, esnek bir organik ışık yayan diyot ekran (OLED) elde etmeleriyle sonuçlandı. Elektrotlar, orta kontaklar, yalıtım ve kapsüllemenin tümü ekstrüzyon metodu ile basıldı, etkin katmanlar ise oda sıcaklığında birebir 3D yazıcı kullanılarak spreyle basıldı.

Ekran prototipi her iki tarafta yaklaşık 1,5 inç büyüklüğe ve 64 piksele sahip ve prototipin her pikseli çalıştı ve ışık göstermeyi başardı. Araştırmacılar, 3D baskılı ekranın da esnek olduğunu ve onu çok çeşitli uygulamalar için faydalı hale getirebilecek bir kapsülleyici gereçle kullanılabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu