Teknoloji

300 Serisi Anakartlarda Ryzen 5000 Takviyesi Genişleyebilir

Kısa vakit evvel MSI ve ASRock üzere markalar birtakım 300 serisi anakartlarına Ryzen 5000 işlemci takviyesi sunmaya başlamıştı. Reddit’te ortaya çıkan bir tartışma ise ASUS ve Gigabyte’ın X370 serisi anakartlarında resmi Zen 3 dayanağı sunabileceğinin sinyallerini veriyor.

Reddit kullanıcısı Sovyet Macguyver, bir ASUS temsilcisiyle AMD Zen 3 işlemci takviyesi hakkında yaptığı konuşmayı yayınladı.

ASUS’un birinci cevabı:

Ne yazık ki, X370 yonga setinin yaşı ve tasarımı nedeniyle, ASUS X370 anakartlarda AMD Ryzen 5000 serisi CPU için yeni bir BIOS dayanağı gelecekte görünmüyor.

Yeni karşılık:

Kullanıcı ASUS ile tekrar irtibata geçti ve kayıt anakart takımına iletildi.

AMD, eser yazılımına eklenecek mikro kod sürümleriyle yonga setini resmi olarak destekleyene kadar, kelam konusu yonga seti için eser yazılımı güncellemeleri sağlayamayız.

Birtakım özellikler öteki denetimciler için mikro koda bağlı değildir, bu nedenle AMD dayanağı olmadan aktifleştirme yapmak mümkün.

Yapılan bu konuşma X370 anakartlar için Ryzen 5000 takviyesi için kesin bir sonuç ortaya koymuyor. Lakin görünüşe nazaran şirket AMD’ye bağlı kalmadan takviye sunabiliyor ve bu ilerleyen tarihlerde gerçekleşebilir. ASUS, X370’te Zen 3’ü destekleme fikrine açık lakin bunu yapmadan evvel yalnızca yanlışsız şartların karşılanmasını bekliyor olabilir.

Ayrıyeten öteki bir kullanıcı Gigabyte takviye takımıyla yaptığı diğer bir konuşmayı yayınladı.

AMD, resmi takviye olarak A320/B350/X370 için Renoir (Ryzen 4000 G serisi) için yeni AGESA Combo V2 1205’i piyasaya sürdü. Lakin Vermeer (Ryzen 5000 serisi) dahil değil. Sorunu inceliyoruz ve net bir biçimde çözdükten sonra en kısa müddette size geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

Görünüşe bakılırsa Gigabyte da Ryzen 5000 serisine dayanak sunmak için çalışıyor. Fakat yeniden de bu takviyenin kesin olarak geleceğini söylemek mümkün değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu