Teknoloji

3B Baskılı Esnek OLED Ekran Geliştirildi

Gelecekte ekranınız bozulursa aygıtlarınızı servise göndermeniz yahut yedek modül satın almanız gerekmeyebilir. Bunun yerine yeni ekranları konutta kendiniz yapabilirsiniz. Minnesota Üniversitesi Twin Cities araştırmacıları, büsbütün 3B baskılı birinci esnek OLED ekran olduğunu söyledikleri şeyi geliştirmiş durumda. Bu sayede teorik olarak, aygıtlarınızı oluşturmak yahut onarmak için büyük fabrikalarda yapılan panellere güvenmek zorunda kalmayabilirsiniz.

Yeni yaklaşım, fonksiyonel bir ekran için gereken altı katmanı basmak için iki 3B baskı tekniğini birleştiriyor. Grup elektrotları, kapsüllemeyi, yalıtımı ve orta ilişkileri yapmak için ekstrüzyon baskıyı kullanırken, faal katmanlar oda sıcaklığında spreyle boyamış. Çeşitli takımların geçmişteki denemelerinde ya ışık tekdüzeliği (tüm panelde tutarlılık) ile ilgili sıkıntılar vardı ya da döndürme kaplama yahut termal buharlaştırma üzere kimi bileşenleri yerine koymak için 3B baskının ötesinde tekniklere dayanıyordu.

Prototip yalnızca 1,5 inç genişliğinde ve yalnızca 64 piksel kullanıyor. Natürel ki rastgele bir pratik kullanım, çok daha yüksek çözünürlükler gerektirecek. Mesela 1080p ekran 2 milyondan fazla piksel gerektiriyor. Bilim adamları ayrıyeten parlaklığı uygunlaştırmak istiyor. Teknolojiyi konut kullanımına uyarlamak da biraz vakit alabilir. Üniversitenin Tesla Model S kadar maliyetli özel bir 3B yazıcı kullandığını belirtmek gerek.

Teknolojinin tabiatı, bu amaçları nispeten ulaşılabilir kılıyor ve meskende basılan OLED ekranların pratik olduğu durumlarda sayısız olasılığın kapısını açıyor. Kendin yap tamiratlarının yanı sıra, bu, özel ekranlara sahip konut imali aygıtlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu