Teknoloji

3D V-Cache’li EPYC Milan-X İşlemci Performans Testine Girdi

Chips and Cheese, geçtiğimiz hafta yakında çıkacak olan EPYC 7V73X amiral gemisi Milan-X CPU’nun birinci testlerini yayınlamıştı. Teknoloji mağazasının evvelki testleri büsbütün 3D V-Cache teknolojisine gecikme kıymetlerine odaklanıyordu. Artık ise yeni kuşak data merkezi işlemcilerinin avantajlarını gösteren yeni kıyaslamalar yayınlandı.

Intel CPU’lar orta temas için bir Mesh mimarisi kullanırken, AMD işlemciler Ring bilgi yolu mimarisi ile monolitik bir dizayna dayanıyor. Ring data yolu mimarisi daha düşük gecikme mühleti ve daha yüksek bant genişliği için tasarlanıyor. Mesh dizaynları ise Intel’in son birkaç yıldır üzerinde çalıştığı üzere daha ölçeklenebilir bir çip için kullanılıyor. Bu nedenle, daha küçük bir L2 önbelleğe sahip olmasına karşın AMD’nin Milan-X ve Milan CPU’ları daha düşük gecikme mühletlerine sahip. Ayrıyeten artırılmış L3 önbelleği sayesinde daha yüksek bant genişliği sunuluyor.

Testlerde bir sefer daha AMD EPYC 7V73X Milan-X CPU kullanıldı. Chips and Cheese tarafından yayınlanan beş testten dördünde Milan-X EPYC 7V73X CPU üstün geldi. 3D V-Cache teknolojisinden yararlanmayan EPYC 7763 ise sadece OpenSSL’de daha üstündü zira bu iş yükü önbelleği hiç zorlamıyor. Ayrıyeten çekirdekler biraz düşük lakin daima bir saatte çalıştığından ötürü performans kaybı beklenebilir.

Milan-X yongası, Gem5’te  standart Milan CPU’ya kıyasla %5 daha düşük saat suratında çalışırken %7,6’lık bir performans artışı görüyor. Tüm bunlarla birlikte Chips and Cheese, 3D V-Cache avantajlarının AMD’nin EPYC Milan-X CPU’ları için gerçek olduğunu ve sırada neler olduğunu görmek için sabırsızlandıklarını söylüyor.

Sonuç olarak, V-Cache hem çok değişik bir teknoloji hem de performansa olumlu katkılar yapıyor. Bu da AMD’nin gelecekteki adımları konusunda kimi ipuçları veriyor.

AMD EPYC 7V73X Milan-X 3D V-Cache İşlemci Testleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu