Teknoloji

5.5 GHz Sürate Ulaşan Intel İşlemci: i9-12900KS

AMD, CES 2022 sunumunda Core i9-12900K’yı biraz geride bırakan yeni Ryzen 7 5800X3D işlemcisinden ve 3D V-Cache teknolojisinden bahsetmişti. Intel ise karşılığını fazla geciktirmedi ve CES 2022 etkinliğinde 5.5 GHz sürate ulaşacağı söylenen Core i9-12900KS işlemcisini tanıttı.

Ek olarak şirketin Hitman 3 demosunda gösterdiği üzere, güçlü CPU çok çekirdekli iş yükleri sırasında 5 GHz’in üzerinde frekanslarda çalışmaya devam edebilecek. Üretimi başlayan çipin sonundaki “S” eki, Special Edition’ın kısaltması ve mümkün olan en yüksek performans için üretildiğini belirtiyor. Core i9-9900KS, tüm çekirdeklerde 5.0 GHz frekanslara erişen son S serisi yongaydı ve 2019 yılında çıkış yapmıştı.

Intel, oyun iş yükleri sırasında tüm çekirdeklerde 5,2 GHz suratın yanı sıra tek çekirdekte 5.5 GHz’lik bir boost frekansıyla hudutları genişletiyor. Sunumda bir demo yayınlandı ve burada sekiz P-core ve sekiz E-core’un saat suratlarını göstermek için HWInfo izleme yazılımı kullanıldı.

Şirket gerekli soğutma tipi yahut fiyatlandırma dahil olmak üzere diğer hiçbir detay paylaşmadı. Gregory Bryant, özel işlemcinin bu çeyrekte OEM müşterilere gönderileceği söyledi ve perakende satışa çıkıp çıkmayacağına dair soru işaretleri bıraktı.

Ek olarak, 22 yeni 12. Jenerasyon Alder Lake işlemciye ve özelliklerine bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu