Teknoloji

64-bit Raspberry Pi OS Kullanıma Sunuldu

2016 yılında piyasaya sürülen Raspberry Pi3 modelinden bu yana Raspberry Pi donanımı 64-bit işlemci ile geliyor. Öte yandan, daha evvel Raspbian ismiyle bilinen Raspberry Pi OS 32-bit olarak kalmıştı. Neyse ki bu durum sonunda değişiyor. 2020 Yılından bu yana test edilen 64-bit Raspberry Pi OS sonunda betadan çıktı ve Pi 3, Pi 4, Pi Zero 2W üzere tüm 64-bit Pi donanımları için tam takviye sunuyor.

64-bit takviyesinin en değerli yararı yazılım uyumluluğu olacak. Pi Foundation’ın belirttiği üzere “birçok kapalı kaynaklı uygulama sadece ARM64 için mevcut” ve açık kaynaklı uygulamalar her vakit 32-bit Pi OS’in kullandığı talimat seti için tam olarak optimize edilmemiş durumda.

Pi Foundation, 64-bit ARM işlemcilerin performans avantajlarından ve temeldeki ARMv8 komut setinden de bahsediyor ve bu yararların şu anda “en çok kıyaslamalarda görüldüğünü” belirtiyor. Ek olarak, Büyük Fizikî Adres Uzantısı (LPAE) özelliği, 32 bit Pi OS’deki her bir sürecin 3 GB’a kadar belleğe erişmesine müsaade vermesine karşın tek süreçlerin 4 GB’tan fazla RAM’i adresleme yeteneğinden bahsediyor.

64-bit Pi OS imajının şu an için yalnızca iki sürümü bulunuyor. Bunlardan birincisi evvelce yüklenmiş masaüstü ortamı yahut uygulaması olmayan “Lite” sürümü ve en az uygulama içeren masaüstü sürüm. Önerilen uygulamalara sahip masaüstü sürümü ise şimdi 64-bit olarak mevcut değil. Raspberry Pi OS imajının 32-bit sürümü de kaybolmuyor ve tercih eden herkes için hem 32-bit hem de 64-bit Pi aygıtlarında desteklenmeye devam ediyor.

Tüm Raspberry Pi OS imajlarını Pi Foundation resmi web sitesi üzerinden çabucak indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu