Teknoloji

ABD anayasa baskısını satın almak için kripto teklifi milyonları artırdı

Müzayedede ABD anayasasının nadir bir 1787 kopyasını satın almak için kitle tarafından finanse edilen bir çaba, 13 milyon dolardan (9.6 milyon £) fazla kripto para bağışı aldığını iddia ediyor.

AnayasaDAO grubu, “anayasayı halkın eline vermeyi” planladığını ve en az 20 milyon dolar toplamayı umduğunu söyledi.

Ancak ihale başarılı olursa mülkiyetin nasıl düzenleneceği belli değil.

1787’de yayınlanan müzayedeciler Sotheby’s, müzayede 18 Kasım’da yapıldığında 20 milyon dolara kadar bir satış fiyatı tahmin ediyor.

Metnin Philadelphia, Pensilvanya’daki Anayasa Konvansiyonu’nda karara bağlanmasından sonra orijinal olarak basılan 500 kopyadan günümüze ulaşan bilinen 13 kopyası var.

Sotheby’s, satılık kopyanın bir kurumun koleksiyonunda bulunmayan iki kopyadan biri olduğunu söylüyor.

Grup, belgeyi halka açık teşhir etmek istiyor.

‘Merkezi olmayan’ örgütlenme

DAO, “merkezi olmayan özerk organizasyon” anlamına gelir.

Buradaki fikir, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin üzerinde çalıştığı temel teknoloji olan blok zincirinde kayıtlı işlemleri ve işletme kuralları ile bireylerin satın alma yapmak ve mülkiyeti paylaşmak için bir araya gelmelerini sağlamaktır.REKLAMCILIK

Anayasa DAO, müzayededen sadece bir hafta önce piyasaya sürüldü ve Ethereum’daki anayasa belgesini satın almak için para talep ediyor.

Grup, web sitesinde “bu açık artırmayı kazanmak için parayı bir araya topladığını” söylüyor.

İlk başta, web sitesi katkıda bulunanlara “kısmi mülkiyet ve yönetim” satın aldıklarını söyledi. Ne kadar katkıda bulunduğunuza bağlı olarak anayasanın bir parçasına sahip olacaksınız.

Bu, o zamandan beri, katkıda bulunanların anayasaya sahip olmaktan pay almayacakları şeklinde değiştirildi.

“Yaptığım bağış karşılığında anayasanın mülkiyetini alıyor muyum?” yanıtlanır: “Hayır, bölünmüş sahiplik değil, bir yönetim belirteci alıyorsunuz”.

Web sitesi, “yönetim simgesi”nin “anayasanın nerede sergilenmesi gerektiği, nasıl sergilenmesi gerektiği ve AnayasaDAO’nun misyon ve değerleri” konusunda “tavsiyelerde bulunmak” için kullanılabileceğini söylüyor.

Projeye ana katkıda bulunanlardan biri tarafından grubun Discord sosyal medya kanalına gönderilen sık sorulan sorular (SSS) belgesine göre: “İlk satın alma işleminden sonra topluluk, grubun misyonu ve değerleri doğrultusunda mülkiyeti yeniden yapılandırabilecek”.

Web sitesi, açık artırma teklifinin başarısız olması durumunda “geri ödeme” yapılacağını söylüyor.

Bununla birlikte, büyük ölçüde düzenlenmemiş kripto para dünyası, birçok riski de beraberinde getiriyor.

SSS, “zaman kısıtlamaları göz önüne alındığında her şeyi mümkün olduğunca güvenli ve kusursuz hale getirdik” demesine rağmen, bilgisayar korsanlığı veya para hırsızlığı olasılığı konusunda uyarıda bulunuyor.

Satın alma işlemini gerçekleştirmek için kullanılacak kripto para birimi fonları, şu anda 13 temel katılımcı tarafından kontrol edilen bir cüzdanda bulunuyor ve dokuzunun işlemleri onaylaması gerekiyor.

düzenleyici engeller

DAO’ların damalı bir geçmişi vardır. 2016’da, dağıtılmış bir risk sermayesi kuruluşu olan “DAO” 150 milyon dolar topladı, ancak kullandığı koddaki bir kusur nedeniyle yalnızca 50 milyon doların bir hack’te kaybolduğunu görmek için.

Uzmanlar, DAO’ların yasal statüsünün de net olmadığını söylüyor.

Sotheby’s şunları söyledi: “DAO’lar çoğu yargı bölgesinde yasal olarak tanınan kuruluşlar olmadığından, Sotheby’s, kuruluşun şu anda açık artırmalarımıza katılabilmesini sağlamak için DAO’ların belirli yasal adımlar atmasını şart koşuyor.”

Sonuç olarak, projede yer almak için bir ABD limited şirketi kurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu