Teknoloji

ABD Federal Ağına Bilinmeyen Bir APT Kümesi Sızdı

Siber güvenlik firması Avast’ın 16 Aralık 2021’de yayınlamış olduğu rapora nazaran bilinmeyen bir tehdit aktörü ABD federal ağında yer alan bir sisteme sızdı.

Araştırmacılar akına uğramış sistemlerde tam yetkiyle denetim sağlayan iki adet ziyanlı belge tespit ettiklerini belirtti. Bu evrakların trafiği denetim etme ve art kapı özelliği taşıdıkları biliniyor. Her ne kadar kurum ismi verilmese de The Record’a nazaran amaç alınan kurum ABD Milletlerarası Din Özgürlüğü Komitesi (USCIRF).

Hücumun emelinin ise muhtemelen ABD ve başka devlet kurumlarıyla birlikte münasebet içerisinde olan sivil toplum kuruluşlarının bağlantılarını izlemek, bunlardan bilgi edinmeye çalışmak olabileceği düşünülüyor. Kurum yetkililerinin Avast araştırmacılarıyla çalışmayı reddetmesi nedeniyle taarruzun ilgili sistemlere ne halde gerçekleştiği ve korsanlarca hangi usullerin izlendiği şimdi bilinmiyor. Tekrar de Avast’a nazaran hücumun gerisinde bilinmeyen bir APT kümesi (devlet dayanaklı siber aktörler) olduğunu düşünülüyor.

ABD merkezli Memleketler arası Din Özgürlüğü Kurulu (USCIRF) her ne kadar art planda kalan bir oluşum olsa da aslında ABD’nin siyasi ve askeri siyasetlerini belirleme konusunda epey kıymetli bir yere sahip. Bağlantıda bulunduğu sivil toplum kuruluşları sayesinde dünya çapında hayli geniş bir bilgi ağının bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Buradan yola çıkarak saldırganların dış siyasette kendi ulus devletlerinin lehine epeyce yarar sağlayabilecek birtakım kıymetli siyasi bilgileri almayı hedeflediklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu