Teknoloji

ABD Hava Kuvvetleri, Ticari Süpersonik Uçak Çalışması İçin 60 Milyon Dolar Bağışladı

ABD Hava Kuvvetleri, ticari süpersonik uçak geliştirme uğraşları için Boom Supersonic’e 60 milyon dolar bağışta bulundu. Colorado merkezli şirket, ABD Hava Kuvvetleri’nin, Overture uçağının araştırma ve geliştirmesini hızlandırması için üç yıllık bir kontrat verdiğini duyurdu.

Ayrıyeten Boom Supersonic, bu hafta birinci tam ölçekli üretim tesisinin yeri olarak Greensboro, Kuzey Karolina’daki Piedmont Triad Memleketler arası Havalimanı’nı seçti. Şirket, 2024 yılında burada üretime başlamayı planlıyor. Birinci Overture uçağının 2025 yılında piyasaya sürülmesi, 2026 yılında uçması ve 2029 yılına kadar da birinci yolcularını taşıması planlanıyor.

ArsTechnica’nın haberine nazaran, Boom Supersonic, kara üzerinde ses altı süratlerde ve su üzerinde ise süpersonik süratlerde (mevcut ticari uçakların iki katından daha hızlı) 65 ila 88 ortasında yolcu taşımak üzere Overture’u tasarlıyor. Uçak %100 sürdürülebilir yakıtlarla çalışacak halde tasarlandı ve şirket, uçağın birinci günden itibaren net sıfır karbon olacağını söylüyor.

ABD Hava Kuvvetleri; yönetici nakliyatı, özel harekat ve keşif üzere potansiyel uygulamalarla süratli global seyahat ve lojistik için bu teknolojiyle ilgileniyor. Hava Kuvvetleri bu yatırımı, askeri alanda yeniliği teşvik etmeyi ve ticari teknolojileri daha süratli operasyonel duruma getirmeyi amaçlayan AFWERX programı aracılığıyla yaptı. Stratejik Fon Büyümesi (STRATFI) olarak bilinen ve Boom için sağlanan fon, süpersonik havacılığın geleceği açısından değer taşıyor.

ABD hükümetinin sağladığı bu finansman, birebir vakitte ticari uçuşlar için süpersonik uçaklar geliştirmek hedefiyle çalışan bir dizi teşebbüs ​​şirketi ortasında yer alan Boom için bir inanç oylamasını da temsil ediyor. Bu para, Boom’un çok büyük bir ön yatırım gerektirecek olan Overture’u büsbütün finanse etmek için ek özel sermaye artırmasına yardımcı olabilir. Boom, Overture’u geliştirmenin toplamda 6 ila 8 milyar dolara mal olacağını kestirim ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu