İnternetSosyal MedyaTeknoloji

ABD’li alacaklılar artık borçlulara sosyal medyada DM atabilir

Bir ABD ajansı tarafından bu hafta çıkarılan yeni kurallara göre, borç tahsildarlarının artık Amerikalılarla sosyal medya ve kısa mesaj yoluyla iletişim kurmasına izin veriliyor.

Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun (CFPB) kuralı, alacaklıların kredileri olan milyonlarca Amerikalı’nın DM’lerine kaymasına kapı açıyor.

Eleştirmenler, mesajların çevrimiçi ortamda kaybolabileceğini veya mahremiyet ihlallerine ve yeni dolandırıcılıkların çoğalmasına yol açabileceğini söylüyor.

Avukatlar, değişikliğin 1970’lerde oluşturulan kurallar için basit bir güncelleme olduğunu söylüyor.

Geçen yıl Trump yönetimi altında CFPB tarafından onaylanan değişiklik, alacaklıların temerrüde düşenlerle özel olarak iletişim kurmasını gerektiriyor – yani doğrudan mesaj gönderebilecekleri ancak halka açık sayfanızda yayınlayamayacakları anlamına geliyor.

Tüketiciler bu mesajları devre dışı bırakabilir, ancak alacaklıların insanlarla iletişim kurmak için izne ihtiyacı yoktur. Kaç tane mesaj göndermelerine izin verildiğine dair bir kural yoktur.

Kredi verenler, sektörü düzenleyen Adil Borç Tahsilat Uygulamaları Yasası’nın sosyal medya ve cep telefonu metinlerinin yaratılmasından çok önce 1977’de yasalaşması nedeniyle değişikliğin gerekli olduğunu iddia etmişti.

Kural ayrıca telefon görüşmeleri için yeni bir sınır oluşturur. Belirli bir borç için her hafta yedi arama yapılabilir, ancak birden fazla borcu olan kişiler yine de her hafta düzinelerce aranabilir.

Borç tahsildarlarının, belirli bir borç hakkında onlarla görüştükten sonraki bir hafta içinde herhangi bir tüketiciyle telefonla iletişim kurmaları da sınırlıdır.

Borç tahsildarı ticaret grubu ACA International’ın CEO’su Mark Neeb, yaptığı açıklamada, değişikliğin “tüketicilerle iletişimi modernize etmede ileriye doğru küçük bir adım” olduğunu söyledi.

Eleştirmenler, özellikle bazı insanların internete sürekli erişimi olmadığı göz önüne alındığında, seçeneğin iletişimin yanlış gitmesi için yeni yollar yarattığını söylüyor. Vadesi geçmiş faturalarla ilgili mesajlar özel olsa da yine de yanlış kişiye gönderilebilir.

CBS News’e göre, kredi raporu olan Amerikalıların yaklaşık üçte birinin bir tahsilat kurumuna gönderilmiş bir borcu var, bu da kuralın on milyonlarca insanı etkileyebileceği anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu