Teknoloji

Ableton Live 11, Apple M1 Dayanağı Kazandı

Tanınan müzik yapımı yazılımı Ableton Live 11 için gelen birinci güncelleme ile Apple M1 işlemcilere resmi takviye sağlanmış oldu. Ableton daha evvel bu takviyesi test etmek için Eylül ayında bir beta sürümü yayınlamıştı.

Kullanıcılar Ableton Live 11.1 sürümüne güncelleme yaptıktan sonra M1 takviyeli Mac’lerde daha fazla randıman elde edebilecek. DAW’ın artık Apple’ın Rosetta 2 öykünücüsünü kullanması gerekmeyecek. Bu sayede kullanıcılar bilgisayarlarının gücünden daha fazla yararlanabilecek.

Ableton, Live 11.1 ile öbür değişiklikler de yapıyor. Bunlar ortasında, ok tuşlarını kullanarak gezinmeyi kolaylaştıran düzenleme görünümünde iyileştirmeler mevcut. CPU ölçeri ise hem ortalama hem de mevcut CPU düzeylerini yahut bunlardan rastgele birini gösterecek halde özelleştirebileceksiniz.

Live Standard ve Suite sürümlerinde perde kaydırma, frekans kaydırma ve halka modülasyonu için tasarlanmış yeni bir Kaydırıcı ses efekti bulunuyor. Ableton, Max for Live’a Align Delay ve MIDI Shaper isimli iki yeni araç ekliyor. Birincisi büsbütün gecikme telafisi ile ilgiliyken modülasyon oluşturmak içinse MIDI Shaper’ı kullanabileceksiniz.

Ableton Live 11’in en son sürüme otomatik olarak güncellenmiyor. Yani Kullanıcıların Ableton’ın web sitesinde oturum açması ve oradan yeni sürümü indirmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu