Mobil

Akıllı Telefon Pazarı Büyüyor, Satışlar Artıyor

En son Canalys raporuna nazaran, global akıllı telefon pazarı 2021 yılı içerisinde toplamda 1,35 milyar akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi ve bu sayı, 2020 yılına kıyasla %7’lik bir büyümeyi temsil ediyor. Bununla birlikte GSM Arena’nın aktardığı habere nazaran, bu sayı, 2019 yılında gerçekleşen 1,37 milyar akıllı telefon sevkiyatı düzeyine de yakın.

Buna karşılık 2021 yılında, en çok sevkiyat gerçekleştiren birinci beş akıllı telefon üreticisi listesi ise değişmedi ve Samsung, 274,5 milyon sevkiyat ve %20’lik pazar hissesi ile bir defa daha liderliğini sürdürdü. Apple ise 230 milyon sevkiyat ve %17’lik pazar hissesi ile ikinci oldu. Xiaomi ise 191 milyon sevkiyat ve %14’lik pazar hissesi ile birinci üçe girdi ve ayrıyeten %28’lik büyüme ile tüm üreticiler ortasında en yüksek yıllık büyümeyi gerçekleştirdi.

Listede daha da aşağılara inecek olursak Oppo (OnePlus dahil) 145 milyon sevkiyat gerçekleştirip %11 pazar hissesine sahip olurken Vivo da 129,9 milyon sevkiyat ve %10 pazar hissesi ile birinci beşi tamamlıyor. Hasılı 2021 yılındaki tedarik külfetlerine karşın, yeni akıllı telefonlara yönelik tüketici talebi artmaya devam etti.

Asya Pasifik, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’daki bütçe segmentindeki akıllı telefon satışları, bu büyümenin ana itici güçleriydi. Samsung ve Apple cephelerinde ise üst seviye aygıtlara olan talep de güçlüydü. Samsung sekiz milyon adet katlanabilir telefon satış gayesine ulaşırken Apple, 82,7 milyon sevkiyatla dördüncü çeyrekte en çok satış yapan markaydı. Canalys analistleri, 2022’nin de akıllı telefon pazarının büyümesi açısından olumlu bir yıl olacağını iddia ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu