Teknoloji

AKUT İnançtayım Uygulaması HUAWEI Akıllı Saatlere Geldi

HUAWEI tüm ekosisteminde geliştirmeler yapmaya devam ederken akıllı saatler için de çalışmalarını hızlandırdı. Akıllı saatler için kıymetli düzeyde uygulamaların dahil edilmeye başlanmasıyla birlikte, bilhassa sarsıntı riskinin yüksek olduğu Türkiye için çok değerli uygulamalardan biri olan; ülkemizin birinci arama kurtarma STK’sı olan AKUT’un İnançtayım uygulaması da artık HUAWEI Watch GT2 Pro ve Watch GT 3 üzerinde kullanılabilir hale geldi.

HUAWEI Watch GT2 Pro ve Watch GT 3 sahipleri, Huawei telefonlarında İnançtayım uygulamasını indirdikten sonra, Huawei Sıhhat uygulaması üzerinden Aygıtlar kısmındaki AppGallery alanına girip, buradan İnançtayım uygulamasını saatlerine kurabilirler.

AKUT Arama Kurtarma Derneği ile Genel Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulamasının bekli de en kıymetli özelliği, internetsiz çalışabiliyor olması. Aramanın mümkün olmadığı, internetin çalışmadığı, SMS’lerin devreye girdiği doğal afet durumlarında, tek bir butona basılması, pozisyonunuzun paylaşılması için kâfi oluyor. 

Uygulamayı kullanabilmek için birinci olarak uygulamanın içinden ayarlar kısmına girmeniz ve en az 1, en fazla 10 kişinin telefon numarasını kaydetmeniz gerekir. Numarayı eklediğiniz vakit, “Güvendeyim” butonu etkin hale gelir. İnançtayım uygulamasını indirmek ve numaraları eklemek dışında internet ilişkisine gereksiniminiz yoktur. Uygulamanın ana ekranındaki İnançtayım butonuna bastığınızda telefonunuzun GPS servisi üzerinden aldığı pozisyonunuzu, telefonunuz SMS sistemi üzerinden belirttiğiniz bireylere gönderir. Güvende olduğunuza dair iletinin gidebilmesi için SMS hakkınızın olması gerekir. Şayet SMS hakkınız bulunmuyorsa paket ya da tarifenizin standart fiyatı ile inançta olduğunuza dair bildiri iletilir. GPS servisi üzerinden pozisyonunuzun alınması telefonunuzun marka modeli ile bulunduğunuz ortama nazaran uzun ya da kısa sürebilir.

Acil durumlarda bazen baz istasyonları, birebir kentte bulunan yakınlarınıza ulaşmanız konusunda kâfi verimlilikte olmayabilir. Bu nedenle en az bir telefon numarasının kent dışından seçilmesi öneriliyor

Ayrıyeten İnançtayım uygulaması üzerinden; sarsıntı, sel ya da yangın üzere acil durumlarda yapmanız gerekenleri de öğrenebilirsiniz. Kısacası uygulamayı, afetlere karşı bir taşınabilir rehber üzere düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu