Teknoloji

AM4 CPU ve Harici GPU Dayanaklı Küçük PC Tanıtıldı

Ultra kompakt form faktörlü sistemleriyle tanınan Minisforum, bu hafta soketli Ryzen CPU ve APU barındıran yeni PC’sini tanıttı. AMD B550 tabanlı anakart üzerine inşa edilen sisteme ayrıyeten harici bir ekran kartı takılabiliyor.

Yakında çıkacak olan sistemde 65W’a kadar TDP ile tüm AM4 işlemciler uyumlu olacak. Yani harici bir grafik kartı kullanmak istemeyenler yeniden Ryzen 7 5700G üzere bir APU da kullanabilir.

16,65 × 15,8 × 6,7 cm boyutlarındaki bir sistemde soketli işlemcileri desteklemek bir muvaffakiyet. Fakat makinenin temel özelliği, çıkarılabilir bir kapağın ardına dikkatlice gizlenmiş harici PCIe 3.0 x16 konnektöründe yatıyor.

Bu konnektöre dışarıdan başka rastgele bir uzunluktaki ekran kartı taşıyabilen bir kasa bağlanıyor. Kasa ayrıyeten bir ATX yahut SFX güç kaynağı taşımakta. Bu güç kaynağı PC’ye güç sağlamak için değil, sırf GPU’ya güç taşımak için kullanılıyor. Genişletme yuvası sistemle birlikte gelirken buraya yüksek güç tüketimine sahip kartlar da takmak mümkün.

Minisforum B550 tabanlı PC, ekran kartı olmadan bile performans ve yükseltme imkanı açısından epeyce düzgün görünüyor. İşlemcilere ek olarak sistemde DDR4 SO-DIMM yuvaların yanı sıra iki M.2 SSD (PCIe yahut SATA arayüzü ile) irtibat noktası mevcut. Temas kısmı ise bir GbE, USB 3.2 Tip-A, USB-C, ekran çıkışları (bir DisplayPort, iki HDMI) ve 3,5 mm ses konektörlerinden oluşuyor.

Oyuncuları hedefleyen ve bir genişletme yuvasıyla donatılan B550 tabanlı PC görünüşe nazaran hayli değerli olacak. CnBeta, temel yapılandırmanın 899-999 dolar civarında bir fiyata sahip olacağına inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu