İnternetTeknoloji

Amazon, İtalyan düzenleyiciler tarafından 1,2 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

Amazon, İtalya’nın anti-tröst düzenleyicisi tarafından 1,2 milyar dolar (910 milyon £) para cezasına çarptırıldı.

Teknoloji devinin kendi lojistik hizmeti olan Amazon Lojistik’i (FBA) tanıtarak pazar hakimiyetini kötüye kullandığını söyledi.

Şirketlerin, müşterilere ekstra maliyet olmadan Prime teslimat ile ürün satmak ve Kara Cuma satışlarına katılım gibi önemli avantajlara erişmek için FBA hizmetini kullanmaları gerektiğini iddia etti.

Amazon, karara “kesinlikle katılmadığını” ve temyize gideceğini söyledi.

Düzenleyici, Amazon’un önemli avantajlara ve olaylara erişmek için kendi hizmetini kullanmasını gerektirerek üçüncü taraf satıcıları dezavantajlı duruma getirdiğine karar verdi.

“Amazon, üçüncü taraf satıcıların Prime etiketini FBA tarafından yönetilmeyen tekliflerle ilişkilendirmesini engelledi” dedi.

Düzenleyici, satıcıların Amazon’un Pazar Yeri’nde başarıya ulaşması için bu tür işlevlere erişimin “önemli” olduğu konusunda ısrar etti.

Ayrıca, bir izleme mütevelli heyeti tarafından incelemeye tabi olacak düzeltici adımlar atacağını da söyledi.

Amazon yaptığı açıklamada, para cezasının “haksız ve orantısız” olduğunu söyledi.

Şirket, “İtalyan Rekabet Kurumu’nun kararına kesinlikle katılmıyoruz ve temyize gideceğiz” dedi.

“Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ürünlerini hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak satmak için birden fazla kanalı var: Amazon bu seçeneklerden sadece biri.

“Amazon’da satış yapan 18.000 İtalyan KOBİ’sinin [küçük ve orta ölçekli işletmelerin] büyümesini desteklemek için sürekli yatırım yapıyoruz ve gönderileri kendileri yönetenler de dahil olmak üzere satıcılarımıza birden fazla araç sağlıyoruz.”

Şirket, üçüncü taraf satıcıların, kendi lojistik hizmetlerini kullanmak zorunda kalmadan Prime avantajlarına erişmelerini sağlayan Seller Fulfilled Prime (SFP) hizmetini kullanabileceğini de sözlerine ekledi.

Bu işaretler birkaç hafta içinde İtalyan düzenleyiciler tarafından Amazon karşı ikinci cezayı kendisine ve Apple hem sonra perakendecilerin seçmek için bunları sınırlayarak, Beats kulaklık satışının yasaklanmasını için $ 228m (£ 173m) para cezasına çarptırıldı.

Hem Apple hem de Amazon, para cezalarına itiraz etmeyi planladıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu