Teknoloji

AMD: “300 Serisi Anakartlara Ryzen 5000 Takviyesi için Çalışıyoruz”

Ryzen 5000 serisi işlemciler yaklaşık bir yıl evvel piyasaya çıkmıştı ve anakart dayanağından geçtiğimiz aylarda birçok kere bahsetmiştik. Ortadan geçen uzun vaktin akabinde AMD, 300 serisi yonga setlerinde kullanıma müsaade vermek için birtakım seçenekler aradığını açıkladı. Müşteri Kanalı Kurumsal Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü David McAfee direkt şu kelamları söyledi:

Katiyetle üzerinde çalıştığımız bir şey. Bunun topluluk için yapılacak güzel bir şey olacağını daima düşündük ve biz de bunun nasıl gerçekleşeceğini bulmaya çalışıyoruz.

Aslında MSI, ASUS ve Gigabyte üzere birkaç anakart üreticisi, beklenmedik bir biçimde 300 serisindeki A320 yonga setlerine Ryzen 5000 dayanağı eklediğini açıklamıştı. Lakin teze nazaran daha üst seviye X370 ve B350 anakartlarda birebir takviye sunulmadı ve bu durum reaksiyon topladı.

Bildiğiniz üzere AM4 bu vakte kadarki en uzun ömürlü masaüstü soketi oldu. Lakin birçok AMD anakartında 16MB SPI ROM kapasite sınırlaması bulunuyor ve işleri zorlaştırıyor. Bu küçük yongalar, BIOS’u ve yonga dayanağını etkinleştiren ilgili bilgileri depoluyor. Birtakım durumlarda anakart üreticileri desteklenen çiplerin sayısını artırmak için BIOS arabirimlerinin özelliklerini kaldırmayı ve BIOS arayüzünü değiştirmeyi tercih etmişti. Görünüşe tek sorun bu değil:

Eserler üzerindeki dayanağı sürdürmek için çok fazla karmaşıklık ortaya çıktı. ODM’ye sistem BIOS’una dönüştürecekleri bir AGESA paketi sağlıyoruz. Ve bu AGESA’dan hangi eserlerin desteklendiğini seçme imkanına sahipler. Elbette bu, kendi dahili AMD mühendislik doğrulama matrisimize bağlı. Bu birinci adımdı. 16 MB SPI ROM’a neyin sığacağı ve hangi eser serilerinin destekleneceği konusunda birtakım sıkıntı seçimler yapmak zorunda kaldık.

Özetle AMD bu mevzuyu unutmuş değil ve durum açıkladığımız üzere. Bununla birlikte, şirketin bu bahse açık bir formda odaklanması göz önüne alındığında, gelecekte resmi bir takviyenin sunulabileceğini söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu