Teknoloji

AMD 3D V-Cache Teknolojisi Test Edildi: EPYC Milan-X

Chips and Cheese, AMD’nin 3D V-Cache teknolojisine sahip EPYC 7V73X (Milan-X) işlemcisini ayrıntılı bir halde test etti. Bildiğiniz üzere bu önbellek teknolojisi birinci olarak Milan-X sunucu işlemcilerinde ve ayrıntılarına değindiğimiz Ryzen 7 5800X3D üzere yongalarda kullanılacak. Yani bu testler yakında Ryzen işlemcilere gelen teknolojilerin neler sunabileceğinin habercisi.

Yapılan testler, 3D V-Cache teknolojisinin önbellek ve bellek gecikmesi üzerinde asgarî tesire sahip olduğunu ortaya koyuyor. EPYC 7V73X bilgilerine nazaran, artış üç ila dört ekstra gecikme döngüsüyle sonuçlandı. EPYC 7V73X’in (768 MB) EPYC 7763’ten (256MB) üç kata kadar daha fazla L3 önbelleğe sahip olduğu düşünüldüğünde bu çok etkileyici. Yayın ayrıyeten Milan-X’in Milan’dan daha düşük saat suratlarına sahip olmasına karşın daha yüksek frekans suratlarına çıkabileceğini ve 3D V-Cache’den doğan gecikme artışının ortadan kalkacağını belirtiyor.

AMD’nin yıllardır geliştirilmekte olan 3D V-Cache yığınlama teknolojisi, şirketin Zen 3 işlemcilerinde daha fazla L3 önbellek kullanmasına imkan tanıyor. Yonga üreticisi 3D V-Cache yongasını bir hibrit bağlama süreciyle CCD’nin (core complex die) üzerine dahil ediyor, yani bir kaynaştırma diyebiliriz. Sonuç olarak AMD mühendisleri, mevcut Ryzen ve EPYC işlemcilerine tek katmanlı yığılmış L3 önbellekler dahil edebiliyor.

Mevcut olarak satışta olan Ryzen 7 5800X bildiğiniz üzere 32 MB L3 önbelleğe sahip. Bunun yanında, her 3D V-Cache yongası 64 MB’a kadar 7nm SRAM önbellek taşıyor. Yani Ryzen 7 5800X3D ile L3 önbellek ölçüsü üç katına, yani 96 MB’a çıkabiliyor. Taban frekans suratı 400 MHz ve boost frekansı 200 MHz kadar düşüyor, Lakin Chips and Cheese’in deneyi doğruysa, Ryzen 7 5800X3D’nin yüksek L3 önbellek ölçüsü bu frekansların önüne geçecek.

AMD, 3D V-Cache yongasını CCD’lerin üzerine yerleştiriyor. Ryzen 7 5800X’in sadece bir CCD’si var, bu yüzden sırf 96 MB (32 MB + 64 MB) L3 önbelleğe ulaşılabilir. Ryzen 5900 üzere işlemciler ise iki CCD’ye sahip olduğundan ötürü 192 MB’a kadar devasa önbellek ölçüleri görmemiz mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu