Teknoloji

AMD Adrenalin 2022 Şoförü RSR Takviyesiyle Geliyor

AMD, CES 2022 aktifliğinin modülü olarak RX 6000 serisi taşınabilir işlemcilerini, RX 6000M/S serisi taşınabilir GPU’larını ve yeni RX 6500 XT/6400 ekran kartlarını duyurdu. Donanımların yanı sıra birtakım yazılım teknolojileri geliştiren şirket, son olarak AMD Adrenalin 2022 şoför güncellemesinin geleceğini bildirdi.

En büyük yazılımsal yenilik ise AMD FidelityFX Üstün Resolution (FSR) teknolojisinin yeni bir dahili şoför sürümü olan AMD Radeon Muhteşem Resolution (RSR) teknolojisiydi. Öbür bir deyişle, artık FSR’ye takviye sunmasa bile binlerce oyunda FSR’nin avantajlarından yararlanabileceksiniz. Bunun için tek gereksiniminiz olan şey Adrenalin yazılımının yeni bir sürümü olacak. Yakında gelecek olan şoförle birlikte gelen özellikleri gösteren kısa demoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bir sonraki AMD Adrenalin sürümünün 2022’nin birinci çeyreğinde çıkması bekleniyor. Yakında çıkacak olan şoförün ek özellikleri ortasında, kullanıcıların bilgisayar oyunlarını neredeyse her yerden oynamalarına imkan tanıyan AMD Link (Link 5.0) güncellemesi de yer alıyor.

AMD yeni GPU’ların yanı sıra taşınabilir platformlarında birtakım güncellemeler duyurdu. AMD Advantage başlığı altında toplanan belli ihtiyaçları karşılayan dizüstü bilgisayarlar, daha yüksek performans ve daha uzun pil ömrü sağlayacak. AMD’nin SmartShift teknolojisi ise orjinal SmartShift’e nazaran performansta daha fazla güzelleştirme sağlayan SmartShift Max ismiyle birlikte güncellendi.

SmartShift, desteklenen aygıtlarda CPU ve GPU ortasında gücü dinamik olarak yayarak daha düzgün performans sağlamak emeliyle güç dağıtımını en uygun biçimde dengeleme konusunda misyonlu. Ayrıyeten entegre Radeon grafikli Ryzen işlemciler için yeni bir SmartShift Eco tahlili de var. Bunun sırf RDNA 2 Ryzen 6000 işlemcilere özel olup olmadığını bilmiyoruz. Yani mevcut işlemcilere kadar uzanabilir. Eco özelliği, oyunların entegre grafiklerde çalışmasını sağlayarak pil ömrünü üst noktalara taşıyacak.

ASUS ROG Zephyrus G14, AMD Advantage etiketini taşıyan birinci dizüstü bilgisayarlardan biri oldu ve Alienware M17 R5 bu seriye katılacak. Önümüzdeki yıl AMD Advantage programının bir modülü olması beklenen 20’den fazla dizüstü bilgisayar tasarımı bulunuyor.

  • AMD Smart Access Memory Teknolojisi (SAM) – Artık PCIe 4.0 özellikli yeni AMD Ryzen 6000 Serisi taşınabilir işlemcileri destekleyen SAM teknolojisi, AMD Ryzen işlemcilere bilgisayardaki tüm yüksek süratli GDDR6 grafik belleğine erişim sağlayarak oyun performansında artış sağlayacak.
  • AMD SmartShift MAX Teknolojisi – Daha evvel AMD SmartShift teknolojisi olan yeni ve geliştirilmiş sürüm, daha geniş bir oyun yelpazesi için optimize edildi. AMD Radeon RX 6850M XT GPU ve AMD Ryzen 6900H CPU’ya sahip SmartShift Max teknolojisi, AMD Radeon RX 6850M XT GPU ve AMD Ryzen 5900H CPU’ya sahip bir sisteme kıyasla dizüstü bilgisayar gücünü AMD Ryzen taşınabilir işlemciler ve AMD Radeon grafikleri ortasında dinamik olarak değiştirerek, makul oyunlarda ortalama 2 kat oyun performansı artışı sağlıyor.
  • AMD SmartShift Eco Teknolojisi – Bu teknolojinin yılın sonunda kullanıma sunulması bekleniyor. Teknolojinin AMD Radeon RX 6850M XT GPU ve AMD Ryzen 6900H Serisi CPU’ya sahip bir sistemde pille çalışırken 2 kata kadar oyun mühleti sunabileceği söylendi. Bu esnada harici Radeon grafiklerinden Ryzen tümleşik grafiklerine otomatik olarak geçiş yapılması sağlanacak.
  • AMD Smart Access Graphics Teknolojisi – AMD Radeon GPU’nun ekranı direkt denetim etmesine ve AMD Ryzen APU üzerinden ekrana bilgi aktarmasına imkan tanıyan teknoloji, belli oyunlarda ortalama yüzde 15 daha fazla oyun performansı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu