Teknoloji

AMD: “AM5 Uzun Ömürlü Bir Platform Olacak”

AMD’nin AM4 soketi tarihin en uzun dayanak alan soket yapılarından biri olmuştu ve övgüleri hakikaten hak ediyor. Kırmızı ekip bildiğiniz üzere AM5 platformuna ve LGA dizaynına geçiş yapacak. Yeni platformu Zen 4 mimarili Ryzen 7000 serisi işlemcilerle birlikte göreceğiz ve bilinen tüm ayrıntıları bu makalemizde görebilirsiniz.

Çip üreticisi, yaptığı yeni bir açıklamayla birlikte AM5 platformunu “uzun ömürlü” olacak formda tasarladığını söyledi. AM5’in ömrüyle ilgili bir soruya cevap veren Lisa Su, platformun uzun ömürlü bir masaüstü soketi sunacağı için çok memnun olduğunu söyledi. Şirket CEO’su bir müddet belirtmedi, lakin umarız AM4 üzere uzun müddetli olur.

Soket AM4 birinci olarak Ryzen işlemcileriyle birlikte Mart 2017’de piyasaya çıktı. Beş yıla yakın bir müddettir AMD’nin ana masaüstü soketi olarak kaldı ve yakında piyasaya çıkacak olan 3D V-Cache teknolojili Ryzen 5000X3D işlemciler bile bu soketle uyumlu olacak. AM4, çift kanallı DDR4 ve 28 adede kadar PCIe Gen 3 (daha sonra Gen 4) sınırı göz önünde bulundurularak tasarlandı. Soket AM5 ile birlikte ayrıyeten PCIe Gen 5 takviyesi ve DDR5 bellek dayanağının sunulmasını bekliyoruz. Son olarak CEO Su şunları söyledi:

AM4’ün evriminden son derece şad kaldım Bu soketi uzun mühlet tutacağımızı söyledik ve o denli de oldu. Topluluk için ve açıkçası bizim için de uygun olduğuna inanmaya devam ediyoruz. AM5’in AM4’ün olduğu üzere uzun ömürlü bir platform olmasını beklemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu