Teknoloji

AMD CEO’su: “Konsollara Talep Yüksek, Çip Üretimini Artırıyoruz”

2020 sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana yeni kuşak konsollara olan talep hayli yüksek. Pandemi nedeniyle devam eden arz kıtlığı ile her iki konsolu da bulmak hala sıkıntı. Yatırımcılarla yapılan en son finansal çıkar görüşmesinde AMD CEO’suna mevcut arz durumu ve mevsimsellik soruldu. CEO’ya nazaran AMD, gelecek yıl çip üretimini artıracak ve 2022’nin hem Sony hem de Microsoft için bir öteki güçlü yıl olmasını bekliyor. Öte yandan 2023 yeni kuşak konsollar için daha güçlü bir sene olacak.

Kırmızı kadronun işvereni Lisa Su tarafından yapılan açıklamalar şu biçimdeydi:

Her şeyden evvel, bu konsol döngüsü ve her şeye bir bütün olarak baktığınızda inanılmazdı. Demek istediğim, döngünün gücünü düşünürseniz, artık ikinci yıla biraz daha yaklaştık ve talebin çok yüksek olduğu gerçeğini söyleyebilirim. Yani çok fazla eser gönderiyoruz. Hasebiyle talebin hala yüksek olması, bu konsol döngüsünde hem Microsoft hem de Sony tarafından yakalanan eser kapasitesi hakkında bir şeyler söylüyor. Üretimi artırmaya devam ediyoruz. 2022’nin konsollar için bir diğer güçlü büyüme yılı olmasını bekliyoruz. Tipik konsol döngüsüne bakarsanız, en ağır yıl aslında tipik olarak dördüncü yıldır. Böylelikle tahminen de 2023’ün en yüksek yıl olmasını beklersiniz.

CEO ayrıyeten COVID-19’un tedarik zincirlerini etkilemeye devam etmesiyle mevsimselliğin daha “sessiz” hale geldiğini de kabul etti. Bu nedenle şirketler öngörülebilir satış sayılarını vakit zaman değiştirebiliyor.

Fakat genel olarak bu şahane bir platform. Konsol platformunda AMD teknolojisini kullanan çok sayıda kullanıcımız olduğu gerçeğini seviyoruz ve arzı artırmaya devam edeceğiz. Ve mevsimsellik açısından, biz daha normalleştirilmiş bir ortama ulaşana kadar bu ortamda mevsimsellik daha sessiz hale geliyor.

Bildiğiniz üzere her iki oyun konsolunda da AMD tarafından özel olarak üretilen SoC’ler kullanılıyor ve kırmızı grubun bu mevzudaki rolü değerli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu