Teknoloji

AMD, CES 2022’de Zen 4 Mimarisinin Ayrıntılarını Açıklayacak

CES 2022 aktifliği yaklaşırken AMD tarafında yeni ekran kartlarıyla birlikte 3D V-Cache ile güncellenen Zen 3 işlemcileri, Threadripper PRO 5000 serisini ve Ryzen 6000G taşınabilir işlemcileri bekliyoruz. Lakin bir AMD yetkilisinin açıklamalarına bakılırsa birkaç hafta içinde Zen 4 mimarisiyle ilgili yeni ayrıntılar öğreneceğiz.

AMD CTO’su Mark Papermaster, yaptığı özel bir röportajda Zen 4 mimarisinin CES 2022 basın toplantısının bir modülü olacağını doğruladı. Yeniden de lansmanın odak noktası 3D V-Cache önbellek teknolojisiyle desteklenen Zen 3 mimarisi olacak.

Şirket yetkilisine nazaran yakında Zen 4 ile ilgili kimi ayrıntılar öğreneceğiz ve 2022 yılı içinde daha fazla duyuru yapılacak. AMD’nin şimdi eser özelliklerini açıklamaya hazır olmadığı görülüyor, lakin temel değişikliklerden kısaca bahsedebilirler.

Kırmızı grup geçen ay 2022 sonlarında beklenen EPYC Genoa ve 2023 yılının birinci yarısında beklenen EPYC Bergamo sunucu çiplerinden bahsetmişti. Şirket ayrıyeten tüketiciler için Raphael (belki Ryzen 7000) ve Phoenix APU ailesini hazırlıyor.

AMD Raphael sızıntılara bakılırsa 16 adede kadar çekirdekle birlikte masaüstü ve taşınabilir platforma yayılacak. Öte taraftan bu yongalarla birlikte DDR5 ve PCıe 5.0 dayanağının gelme ihtimalini yüksek görüyoruz. Zen 4 mikro mimarisine sahip yongalar 2022 içinde piyasaya sürülecek, söylentiler ise Computex 2022’de resmi bir duyuru yapılabileceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu