Teknoloji

AMD, EPYC İşlemcilerde Linux Performansını Artırıyor

AMD, dahili şirket testlerine nazaran kimi umut verici erken performans sayıları gösteren “Process Adaptive autoNUMA” yahut kısaca PAN isimli yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Process Adaptive autoNUMA, şu anda kullanılan iş parçacığı başına istatistikler yerine süreç başına bir seviyeye dayalı tarama oranlarını toplayarak statik bir otomatik taramadan uyarlanabilir bir yaklaşıma geçmekte.

Yama notları, bunu yaparak yeni algoritmanın NUMA yahut Non-Uniform Memory Acces mimarileri altındaki çeşitli uygulama davranışlarını daha yeterli anlayabildiğini gösteriyor. Yeni tahlil, davranışını daha düzgün yakalamaya müsaade veren süreç başına NUMA yanılgı istatistiklerini toplayabiliyor. NUMA tasarımı, ölçeklenebilirlik ve bant genişliği eklemeye yardımcı oluyor ve yeni PAN yaması bunu daha uygun hale getirebilir.

Son kullanıcılar ve AMD EPYC müşterileri için değerli olan kısım ise PAN’ın Linux performansından yararlanma hali. PAN’ed Linux çekirdek yapısıyla, Graph500 orta temas HPC karşılaştırmasının varsayılan bir Linux çekirdek yapısına kıyasla %14,93’e kadar yarar sağladığı, NAS kıyaslamalarının %8’e kadar daha süratli olduğu ve PageRank’in sadece yaklaşık %0,37 daha süratli olduğu söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu