Teknoloji

AMD, Tartışmalı “4 GB VRAM” Blog Gönderisini Kaldırdı

Hatırlarsanız AMD, 2020 yılının Haziran ayında “4 GB belleğe sahip ekran kartları için” bir telaffuzda bulunmuştu. Kırmızı grup ‘Game Beyond 4 GB‘ başlıklı blog yazısında, giriş düzeyi Navi tabanlı Radeon RX 5500 XT ekran kartını hem 4 GB hem de 8 GB olarak karşılaştırıldı. Artan VRAM boyutlarının yalnızca nasıl daha yeterli performans sağladığı değil, tıpkı vakitte gelecek jenerasyon AAA oyunlarına takviye açısından değerli olduğu vurgulamıştı.

AMD gönderisinde “4 GB belleğin” bugünün oyunları için yetersiz olduğunu söylemişti. Fakat bildiğiniz üzere RX 6500 XT ve RX 6400 ekran kartları 4 GB VRAM’e sahip. Yonga üreticisi ise bu sorunu kapsayan 2020 blog gönderisini yayından kaldırdı.

Yeni jenerasyon oyunlar, bilhassa yüksek kaliteli ayarlarda çalışırken dokular için daha fazla VRAM gerektiriyor. AMD, 8 GB Radeon RX 5500 XT ve 4 GB’lık bir varyant kullanarak AAA oyunlarda %24’e kadar artış yaşandığını bildirdi. Borderlands 3, Call of Duty Çağdaş Warfare, Forza Horizon 4, Ghost Recon Breakpoint, Doom Eternal ve Wolfenstein 2: The New Colossus üzere oyunlar test edildi ve 4 GB varyanta nazaran karşılaştırmalar yapıldı. Daha âlâ performansa ek olarak, yetersiz VRAM’e sahip grafik kartlarının birtakım problemlerle karşılaşabileceği söyleniyordu:

  • Kusur iletileri ve sınırlama ihtarları
  • Düşük kare suratları
  • Gecikmeler yaşanması ve dokuların geç yüklenmesi

Görünüşte artık bu AMD’ye nazaran bir sorun değil. Şirketin web sitesinden birdenbire kaybolan blog yazısı, Radeon RX 5500 XT 8 GB pazarlama kampanyasının bir kesimiydi. 199 dolarlık liste fiyatına sahip RDNA 2 mimarili RX 6500 XT ise 4 GB bellekle satışa çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu