Teknoloji

AMD Zen 4 Mimarili İşlemcilerin Geliştirici Sürümleri Ortaya Çıktı

AMD, geçtiğimiz CES 2022 fuarında Zen 4 mimarisinden bahsetmişti. Lakin pek fazla bilgi vermemişti. Yeni çıkan sızıntılara nazaran Ryzen 7000 serisi yolda olabilir.

Bir çift geliştirici örneği, [email protected] projesinde herkese açık veritabanında bulundu. ([email protected] projesi, bilgi süreçleriyle galaksimizin modelinin çıkarıldığı yazılımdır.) Bu veritabanına ilişkin yazılımınsa 2021 Aralık ayında çalıştırıldığı belirlendi.

İşlemcilerse bu projede “Family 25” ibaresini kullanıyor. Buradan da bu işlemcilerin Zen 4 mimarisine sahip olduğu anlaşılıyor. Bir işlemcinin OPN numarası “665”, başka işlemcininse “666” ile bitiyor, bu sayede de birebir seride oldukları anlaşılabiliyor. Enteresan olan kısımsa bir işlemci 8, başka işlemci 16 çekirdek barındırıyor. Yani, tanıtılan 12 çekirdekli modellerden birisi değil.


Görsel: Techspot.

Veritabanında ayrıyeten önbellekler hakkında da kısıtlı bilgi elde edilebildi. L2 önbelleğinde çekirdek başına 1024 KB olacağı belirtiliyor. Evvelki Zen mimarilerinde 512 KB olduğunu hatırlatalım. Bunun dışında işlemcilerle ilgili daha ayrıntılı bilgi şimdi mevcut değil.

Vakit içinde buna benzeri daha çok sızıntıları OEM üreticiler tarafından yapılan testlerde AM5 anakartlar, DDR5 RAM’ler, PCI 5.0 aygıtlar ile birlikte yeni işlemcilerle görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu