Teknoloji

AMD’den Intel XMP Teknolojisine Cevap: DDR5 RAMP

Intel, PCIe 5.0 teknolojisinin yanı sıra DDR5 uyumlu birinci masaüstü platformunu duyurarak temas tarafında üstünlüğü ele geçirmişti. Bellek üreticileri ise şirketin yeni XMP 3.0 sürat aşırtma standardını süratle benimsemeye başladılar. Pekala AMD cephesinin cevabı nasıl olacak?

Kırmızı ekip, Zen 4 mimarisi üzerine inşa edilen Ryzen 7000 “Raphael” işlemcileriyle birlikte AM5 soketine geçmeye hazırlanıyor. Ayrıyeten DDR5 takviyesi sunacak 600 serisi anakartlar için çalışmalar sürüyor.

AMD’nin birinci LGA tabanlı Ryzen işlemcilerini ve yonga setlerini bu yılın son aylarına hakikat görmeyi bekliyoruz. Yeni LGA1718 tabanlı anakartlar, AMD’nin DDR5 belleği ve PCIe Gen5 standardını destekleyen birinci anakartları olacak. Tüm bunların yanı sıra, görünüşe nazaran Intel’in XMP teknolojisine benzeri bir teknoloji AMD tarafında karşımıza çıkacak.

RAMP ismini birinci olarak HWiNFO yazılımında görmüştük, lakin bu fonksiyon yeni yeni detaylanmaya başladı. AMD, AM5 platformu için Intel XMP 3.0 profiline bir karşılık olan Ryzen Hızlandırılmış Bellek Profili (Ryzen Acceleratored Memory Profile-RAMP) isimli yeni bir teknoloji kullanacak. Bu profiller her bellek modülüne eklenecek ve kullanıcılar evvelce tanımlanmış sürat aşırtma profillerinden birini seçebilecek.

AMD RAMP muhtemelen XMP ile uyumlu çalışacak. Lakin bellek üreticilerinin teknolojilerini tıpkı G.Skill’in Ryzen sertifikalı A-AMP bellek kitlerinde olduğu üzere özel olarak benimseme imkanı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu