Teknoloji

AMD’nin Zen 4 Hazırlığı: Linux’ta Farklı Çekirdeklere Takviye

AMD yeni Zen 4 mimarisini hazırlamaya devam ederken sızıntılar artmaya devam ediyor.  Phoronix ise şirketin Zen 4 ve Zen 4C çekirdekleri için sıcaklık sensörü şoför takviyesi eklediğini bildirdi.

İki çekirdek tıpkı mikro mimariyi paylaşsa da farklı ve sırasıyla 96 çekirdekli Genoa ve 128 çekirdekli Bergamo işlemcilerine güç sağlayacak. Bu nedenle başka şoförleri görmek şaşırtan değil. CPU’lar ayrıyeten AMD Family 19h Models 10h-1Fh ve A0h-AFh olarak işaretlendi.

Daha ilgi alımlı bir yenilik daha var. Farklı SMCA tipleri ve münasebetiyle çekirdekler kullanabilecek gelecekteki kimi AMD platformlarının mimarisi: Scalable Machine Check Architecture (Ölçeklenebilir Makine Denetim Mimarisi*SMCA). AMD mühendisi Yazen Ghannam şunları söyledi:

Geleceğin AMD sistemleri, mantıksal CPU’lar ortasında farklı banka tipi tertiplerine sahip olacak. Yani sistem çapında tek bir önbellek nizamına sahip olmak hakikat olmayacak. Yama 1, gelecekteki AMD sistemlerinde kullanılacak yeni banka tipleri ve kusur açıklamaları eklemekte. Yama 2, SMCA banka bilgilerinin nasıl önbelleğe alınacağını ayarlıyor.

Şimdiye kadar AMD, farklı çekirdek tiplerini kullanan tek bir hibrit işlemci duyurmadı. Kırmızı grup ‘Zen 4c’ isminde yeni bir Zen 4 çekirdeği yarattığından bahsetmişti ve bu çekirdekler bulut tabanlı uygulamalarda lokal iş yükleri için tasarlandı. Şirket tahminen Zen 4 ve Zen4C çekirdekleriyle birlikte bu yaklaşımı birinci sefer benimseyebilir.

Her durumda, hem yeni sıcaklık sensörü şoförleri hem de SMCA uygulaması, AMD’nin Zen 4 serisi çekirdekleri için hazırlıkların tüm süratiyle sürdüğünü gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu