Mobil

Android 101: Telefonunuzda nasıl yer açılır

Özellikle 128 GB’den daha az depolama alanına sahip bir Android telefonunuz varsa, bu çok kolay olabilir: bir gün harika bir yeni oyun veya ilgi çekici yeni bir uygulama yüklemeye çalışırsınız ve yapamazsınız. Alanınız tükendi.

Panik yapma. Yeni bir telefon almaya hazır değilseniz ve telefonunuzun ekstra depolama için kullanışlı bir microSD yuvası yoksa, basit bir ev temizliği ile muhtemelen yine de yeterli miktarda boş alan elde edebilirsiniz. İşte bu depolama alanının bir kısmını nasıl geri alacağınıza dair bazı öneriler.

Not: Bunlar, Android 12 çalıştıran bir Pixel 3 telefon kullanılarak test edilmiştir. Telefonunuzun markasına ve işletim sistemine bağlı olarak, talimatlarınız biraz değişebilir.

ANDROİD’İN “YER AÇ” ARACINI KULLANIN

Android, telefonunuzdaki kullanılabilir depolama miktarını artırmanıza yardımcı olacak yerleşik bir araca sahiptir. Bulmak çok kolay:

 • Telefonunuzun ayarlarına gidin ve “Depolama” öğesini seçin. Kullanımda ne kadar alan olduğuna ilişkin bilgileri ve dosya kategorilerinin bir listesini göreceksiniz.
 • “Yer aç” düğmesine dokunun.
 • Google’ın Dosyalar uygulamasına, özellikle de gereksiz dosyalardan, silinen ekran görüntülerinden, büyük fotoğraflardan, yedeklenmiş medyadan ve kullanılmayan uygulamalardan kurtularak nasıl yer açılacağına dair öneriler sunan “Temiz” özelliğine yönlendirileceksiniz; başka öneriler de olabilir.

“Depolama” bölümünde başka kullanışlı araçlar da var. Örneğin, uygulamalarınızın her birinin ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz:

 • Depolama alanında, Uygulamalar üzerine dokunun. Her birinin ne kadar yer kapladığıyla birlikte tüm uygulamalarınızın bir listesini alacaksınız.
 • Uygulama adına dokunun. Artık uygulama boyutunu, kullanılabilir depolama alanının ne kadarının kullanıcı verileri tarafından kullanıldığını ve önbellek tarafından ne kadar alan kullanıldığını görebilirsiniz. İki düğme, “Depolamayı temizle” veya “Önbelleği temizle”ye izin verir.

(Yeni başlayanlar için not: Önbelleği temizlemek genellikle güvenlidir. Ancak, “Depolamayı temizle”ye basmadan önce kullanıcı verilerinizin ne olduğunu kontrol edin. Önemli medya veya belgeleri yanlışlıkla silmek istemezsiniz.)

Son olarak, telefonunuza yedeklenen fotoğrafları 60 gün sonra otomatik olarak kaldırma izni veren “Akıllı Depolama” adlı bir özellik için gizli bir geçiş var. Ayrıca, cihazınızdaki depolama alanında yüzde 25’ten daha az yer kalmışsa, yedeklenen fotoğrafları ve videoları otomatik olarak kaldırır. Google’ın Dosyalar uygulaması aracılığıyla açarsınız (veya kapatırsınız).

 • Dosyalar uygulamasını açın ve sol üst köşedeki üç paralel çizgiye dokunun.
 • Ayarları şeç.
 • Akıllı Depolama ayarını bulun ve açın.

UYGULAMALARINIZI KONTROL EDİN

Yerden tasarruf etmenin iyi bir yolu, aylardır kullanmadığınız uygulamalarla işleri tıkamadığınızdan emin olmaktır. Bir uygulamayı indirmek, denemek ve sonra siz başka şeylere geçerken onu beklemeye bırakmak çok kolay.

Belirli uygulamaları kullanmayalı ne kadar zaman geçtiğini merak ediyorsanız, bunu nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Play Store uygulamanıza dokunun.
 • Sağ üst köşedeki kişisel simgenize dokunun ve “Uygulamaları ve cihazı yönet”i seçin.
 • Yönet sekmesini seçin. Bunun altındaki satırda, Yüklendi düğmesi vurgulanmalıdır; değilse, üzerine dokunun.
 • Uygulamalar başlığının sağında sıralama simgesini göreceksiniz. Buna dokunun ve “En az kullanılan” seçeneğini seçin.
 • Artık, yalnızca ara sıra (eğer varsa) kullandığınız uygulamaları listenin başında görebilirsiniz. Onlardan mutlaka kurtulmak istemeyeceksiniz – bazen her ihtimale karşı bir uygulama olması iyidir – ancak artık gerçekten ihtiyacınız olmayan bazılarını yakalayabilirsiniz.

FOTOĞRAFLARINIZI ÇEVRİMİÇİ OLARAK SAKLAYIN

Fotoğraflar ve videolar, telefonunuzdaki en çok yer kaplayan öğelerden bazıları olabilir. Neyse ki, bir Android telefonunuz varsa, muhtemelen fotoğraflarınızı zaten Google Fotoğraflar’a yüklüyorsunuzdur ve bu nedenle onları telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Öncelikle, emin olmak için kontrol edilir Google hesabınıza fotoğraflarınızı yedeklemek.

 • Fotoğraflar uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşedeki kişisel simgenize dokunun. Fotoğraflarınızı yedekliyorsanız, açılır menüde “Yedekleme tamamlandı” girişini görmelisiniz.
 • Fotoğraflarınızı yedeklemiyorsanız, “Fotoğraf ayarları” > “Yedekle ve senkronize et”i seçin.
 • Sayfanın üst kısmındaki “Yedekle ve senkronize et” anahtarının “Açık” olarak ayarlandığından emin olun. Ayrıca “Yedek Hesap” altında hangi hesabın listelendiğini de kontrol etmelisiniz. Birden fazla hesabınız varsa, kullanmak istediğinize geçiş yapabilirsiniz.

Başka seçenekler de var. Örneğin, yüklemek istediğiniz fotoğrafların kalitesini ve hücresel veriyi kullanırken telefonun fotoğraf yüklemesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Artık fotoğraflarınızın yedeklendiğinden emin olduğunuza göre, onları telefonunuzdan silebilirsiniz. Fotoğraf uygulamasının ön sayfasının üstünde, cihazınızda bellek boşaltmayı öneren bir bildirim olması çok muhtemeldir; değilse, yapmak kolaydır.

 • “Fotoğraf ayarları” menüsünde, “Cihaz depolama alanını boşaltın” seçeneğine dokunun.
 • Ne kadar bellek ve kaç öğenin kaldırılacağını söyleyen bir pencere göreceksiniz. Sayfanın altındaki “XX’i Serbest Bırak”ı seçin.

Hala alanınız tükeniyor mu? O zaman, ne yazık ki – ya da neyse ki, iyi bir bahane arıyorsanız – daha fazla depolama alanına sahip yeni bir telefon düşünmeye başlamanın zamanı gelebilir ve belki de bu size verilerinizi bir mikro bilgisayara boşaltma şansı da sunar. Hafıza kartı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu