Teknoloji

App Store Kaynak Kodlarında Apple Karma Gerçeklik Başlığı Ortaya Çıktı

Geliştiriciler, Apple’ın geliştirdiği tez edilen karma gerçeklik başlığının realityOS ismi verilen özel bir işletim sistemiyle çalışacağını keşfetti. Belirtilene nazaran kod ismi Oak olan işletim sistemine yapılan referanslar, App Store yükleme günlüklerinde ve açık kaynak kodunda bulundu.

Bloomberg’den Mark Gurman, 2017 yılındaki bir haberde Apple’ın geliştirdiği karma gerçeklik başlığı için rOS isimli özel bir işletim sistemi geliştirdiğini söylemişti. 2020 yılındaki ilişkili bir haberde ise Apple’ın platform için oyunlara ve görüntü içeriklerine odaklanarak kendi App Store’unu oluşturmak istediğini belirtmişti.

Apple, aslında karma gerçeklik başlığını 2021 yılında tanıtmayı ve bu yıl içerisinde de son kullanıcılara sunmayı planlıyordu, fakat geliştirme sürecinde kimi tasarım zorluklarıyla karşılaşıldı. Kaynaklar, mühendislerin aygıtın kamerası ve yazılımıyla ilgili problemler yaşadıklarını ve ayrıyeten ısı dağılımı problemleriyle da uğraştıklarını söylüyor.

Bunların yanı sıra Apple’ın karma gerçeklik aygıtının bir çift üst seviye, M1 usulü çip tarafından desteklenmesi ve kullanıcıların artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik modları ortasında problemsiz bir formda geçiş yapmalarına müsaade vermesi bekleniyor. Bununla birlikte projeye yakın olan şahıslar, Apple’ın bu projeyi duyurmak için Haziran ayında gerçekleşecek olan WWDC aktifliğini beklediğini tez ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu