Teknoloji

Apple, 2022’nin En Pahalı Markası Oldu

Apple, Brand Directory tarafından hazırlanan yeni bir araştırma raporunda, 2022 yılında dünyanın en kıymetli markası oldu.

Araştırma firması, markanın bedelini ise 355,1 milyar dolar olarak hesapladı. Bu değerlemenin, Brand Directory tarafından yapıldığını ve teknoloji devinin piyasa bedelini yansıtmadığını belirtelim.

GSM Arena’nın paylaştığı habere nazaran, Brand Directory’nin paylaşmış olduğu araştırma raporunda, dünyanın en bedelli birinci on markası ise şu formdaydı:

  1. Apple
  2. Amazon
  3. Google
  4. Microsoft
  5. Walmart
  6. Samsung Group
  7. Facebook
  8. ICBC (Industrial and Commercial Bank of China)
  9. Huawei
  10. Verizon

2022 yılı için dünyanın en kıymetli markaları listesini teknoloji markaları açısından kıymetlendirmemiz gerekirse, birinci olarak Apple’ın marka değerlemesinin 2021 yılına kıyasla %35 oranında artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Teknoloji şirketinin 355,1 milyar dolarlık değerlemesinin, şimdiye kadar rastgele bir marka için kaydedilen en yüksek bedel olduğu tabir ediliyor.

Dünyanın en pahalı üçüncü markası olan Google’ın marka kıymeti, %38 artışla 263,4 milyar dolara yükseldi. Samsung, listenin altıncı sırasında yer aldı ve en bedelli 25 marka ortasında listelenen tek Güney Koreli marka oldu. Samsung Group’un marka kıymeti, bir evvelki yıla nazaran %5 artışla 107,3 milyar dolara ulaştı.

2021 yılında dünyanın en pahalı markaları listesinin 21. sırasında bulunan Çinli teknoloji şirketi Huawei ise 2022 yılında büyük bir sıçrama yaparak en pahalı dokuzuncu marka oldu. Çinli şirket, şu anda katiyen ABD yasağının başlangıcında olduğundan çok daha düzgün durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu