Mobil

Apple, 3 Trilyon Dolar Piyasa Kıymetine Ulaştı

Apple’ın piyasa kıymeti, Pazartesi günü 3 trilyon dolar sonunu geçti. Apple, bundan yaklaşık üç yıl evvel 1 trilyon dolar, bir yıldan biraz daha uzun bir mühlet evvel ise 2 trilyon dolar piyasa bedelini geride bırakmıştı.

Apple’ın bu büyük başarısı, büyük ölçüde akıllı telefon sanayisinde ihtilal yaratan ve şirket için ana gelir kaynağı olmaya devam eden iPhone serisinden kaynaklanıyor. Lakin Apple, 2021’in dördüncü çeyreğindeki karlarında tüm vakitlerin en yüksek düzeylerini bildiren servisleri ve Mac departmanı üzere öbür işlerinde de güçlü bir ivme yakalamaya devam ediyor.

The Verge’ün haberine nazaran, Apple’ın piyasa bedeli 3 trilyon dolarlık dönüm noktasına ulaştıktan kısa bir müddet sonra, tekrar 3 trilyon doların altına geriledi. Apple’ın, 3 trilyon dolar değerlemeye sahip birinci halka açık şirket olarak resmen belirlenebilmesi için borsa kapandığında şirketin piyasa kıymetinin 3 trilyon doların üzerinde olması gerekiyor. Fakat Pazartesi günü borsa kapandığında, şirketin piyasa bedeli 3 trilyon doların altındaydı.

Bununla birlikte Apple, trilyon dolarlık şirketler listesindeki tek isim değil. Amazon, Google’ın ana şirketi Alphabet, Microsoft ve Tesla’nın da piyasa kıymetleri 1 trilyon doların üzerinde. Haziran ayında Facebook’un ana şirketi Meta’nın piyasa bedeli de 1 trilyon dolar barajını aşmıştı, lakin şu anda şirketin piyasa bedeli 1 trilyon doların altında.

Son yıllarda Apple, dünyanın en kıymetli halka açık şirketi unvanı için öteki şirketlerle yarışıyor. Teknoloji devi, Temmuz 2020’de Saudi Aramco’yu geçerek birinci oldu, fakat geçtiğimiz Ekim ayında birincilik tahtını bir müddetliğine Microsoft’a devretti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu