Teknoloji

Apple, Araba İçin Sunroof Patenti Aldı

Apple arabalarla ilgili çalışmalara devam ediyor. Şirket geçtiğimiz hafta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden açılır tavan (sunroof) kullanımı için patent aldı. Kelam konusu patentin iPhone yahut iPad üzere eserler için alınmadığını söyleyebiliriz.

Apple’ın patenti açılır tavan ve değişken opaklığa sahip camı kapsıyor. Böylelikle şoförün açılır tavanın şeffaflığını ayarlama seçeneğine sahip olması kelam hususudur. MotorTrend tarafından paylaşılanlara nazaran, patent sunroof’un yan camlarla sırayla açıldığını gösteriyor. Emsal teknolojilerle sahip mevcuttaki arabaların ise sabit bir sunroof’u var.

Açıklanan düzenlemelerin bir diğer tarafı, bir pencere ve pencere üzerinde tanımlanan değişken bir yarı saydamlık alanı içeren bir araçtır. Değişken yarı saydamlık alanı, pencereden istenen derecede ışık girişine müsaade vermek için denetim edilebilir. Hareketli bir panel düzeneği, kapalı bir pozisyon ile bir açık pozisyon ortasında hareket edebilir.

Öbür bir deyişle, söylentilere nazaran “Apple Car”ın şoförleri, güneş ışığını araca sunroof açmak zorunda kalmadan mı yoksa biraz pak hava almak için büsbütün açmak mı isteyip istemediklerini seçebilecekler. Ayrıyeten Apple Car açılır tavan ayarlarının CarPlay ve Siri’de mevcut olacağını hayal etmek güç değil.

Ancak elbette bu patentle ilgili en kıymetli kısım, Apple’ın kendi arabası üzerinde çalıştığına dair tüm söylentileri doğruluyor olması.


Apple araba panteti

Son raporlar, Apple’ın yeni bir şoförsüz araç sistemi geliştirmeye ve test etmeye devam ettiğini açıklıyor. Tıpkı vakitte başka şirketlerle üretim planlarını tartıştığını da gösteriyor. Bununla birlikte, tüm söylentiler hakikat olsa bile, Apple Car’ın piyasaya sürülmesine hâlâ 3-4 kadar bir vakit var. Şirketin araba proje takımından çok sayıda mühendis kaybetmesi buna en büyük etken olarak gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu