MobilTeknolojiYapay Zekâ

Apple dijital kimlik şeması, koşullar ve maliyetlerle birlikte gelir

Apple’ın çokça tanıtılan dijital ehliyet özelliği, raporlara göre vergi mükelleflerine bir maliyet getiriyor.

Eylül ayında duyurulan uygulama, sekiz ABD eyaletindeki sakinlerin eyalet kimliklerini ve sürücü belgelerini iPhone’larında Apple Cüzdan uygulamasında saklamasına izin verecek.

CNBC raporlarına göre Apple, kullanıma sunmanın çeşitli yönlerinin “tek kontrolüne” sahip.

Ancak Arizona, Connecticut, Georgia, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma ve Utah “[özelliği] korumanın yükünü vergi mükellefleri tarafından karşılanıyor”.

  • ABD eyaletleri iPhone’larda ehliyet kabul edecek
  • Apple’ın orijinal bilgisayarı 400 bin dolara alıcı buldu

CNBC , kamuya açık kayıt taleplerini ve diğer araçları kullanarak , bu eyaletlerden bazıları ile Apple arasındaki anlaşmaların ayrıntılarını elde etti :

  • Apple, özelliğin ne zaman başlatıldığı ve hangi cihazların uyumlu olduğu konusunda kontrolü elinde tutar – ancak ilgili bilgisayar sistemlerinin ve yasal uyumun korunmasından devlet kurumları sorumludur ve Apple, “performansı” hakkında nasıl rapor vereceklerini şart koşar.
  • Devlet kurumları, “Apple tarafından belirlenecek bir zaman çizelgesinde” projeyi desteklemek için insanları ve kaynakları istihdam etmeli veya tahsis etmelidir ve Apple isterse, Apple’ın sorularını yanıtlamak için proje yöneticilerini “atama”lıdır.
  • Sözleşme, eyaletlerin yeni özelliği pazarlamasını gerektiriyor – ancak Apple’ın bu pazarlama materyallerini inceleme ve onaylama yetkisi var
  • Dijital kimlik, başvuran kişiye hiçbir ek ücret ödemeden her yeni lisans sahibine veya yenilemeye “proaktif olarak” sunulmalıdır.
  • Devletler, yerel kolluk kuvvetleri gibi kurumlara veya düzenli olarak kimlikleri kontrol eden herkese tanıtmalıdır.

CNBC’nin raporunda, “Sonuç olarak, devletlerin teknoloji sistemlerini vergi mükelleflerinin pahasına tutmanın yükünü taşıması, Apple’ın ve hissedarlarının cihazlarını olduğundan daha önemli hale getirerek nihayetinde fayda sağlayan bir hareket olması” diyor.

Apple kayıtlarını da elde eden bir finansal teknoloji yazarı olan Jason Mikula, eyaletlerin “Apple’a şok edici derecede bir kontrol verdiğini” yazdı .

“Apple’a program üzerinde neredeyse tam kontrol vermenin ötesinde, devletler gelecekte programı sona erdirmeyi neredeyse imkansız kılan şartları da kabul ediyorlar” dedi.

İki mutabakat muhtırasına göre, “onları imzalayan devlet kurumları, onları ancak Apple’ın rızasıyla veya sebep için – Apple sözleşmenin şartlarını ihlal ederse ve 30 gün içinde telafi etmezse” feshedebilir.

Apple, yorum talebine yanıt vermedi.

  • Kimin Covid pasaportuna ihtiyacı var ve nasıl alabilirim?
  • Covid pasaportları dünya çapında nasıl çalışır?

Apple, kimlik planının ilk ayrıntılarını duyurduğunda, şifreleme ve diğer güvenlik özelliklerini vurgulayarak, ne şirket ne de devlet yetkililerinin kullanıcıların kimliklerini “ne zaman ve nerede” gösterebileceğini bilemeyeceklerini vurguladı.

Koronavirüs pandemisi sırasında, NHS Covid-19 uygulamasının nihayetinde İngiltere’de bu amaç için geniş çapta benimsenmesine rağmen, Birleşik Krallık dahil olmak üzere bazı ülkelerde dijital Covid pasaportları veya diğer kimlikler fikrine karşı önemli bir halk direnişi vardı.

Sivil özgürlükler endişeleri, 2019’da İngiltere’de daha genel bir dijital kimlik sistemi getirme girişiminin rafa kaldırılmasına da yol açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu