Mobil

Apple, İstenmeyen AirTag Takibi İçin Tedbir Alıyor

Apple, AirTag’ın berbata kullanımına karşı insanların güvenliğini artırmak için yaptığı bir dizi güncellemeyi duyurdu. Şirket istenmeyen AirTag takibine karşı güncellemelerini iki kategoriye ayırdı. Bunlar sunmaya hazır olduğu değişiklikler ve yıl içinde sunmayı planladığı değişiklikler olarak karşımıza çıkıyor

Birinci kategoride, birinci heyetim sırasında AirTag kullanıcılarını aygıtın insanları değil, şahsî eşyaları izlemek için tasarlandığını bildirecek bir yazılım güncellemesi var. İhtarda, bir cürümde öteki şahısların takibinin yapılabileceği, AirTag’in mağdurlar tarafından tespit edilebileceği ve gerektiğinde kolluk kuvvetlerinin AirTag’in sahibi hakkında bilgi alabileceği belirtilmiş.

Yaklaşan güncellemedeki bir öbür değişiklik ise Bilinmeyen Aksesuar Algılandı uyarısı. Şirket, AirTag’lerin bu uyarıyı tetiklemediğini ve bunun yerine bunun muhtemelen AirPod’lardan yahut üçüncü taraf “Bul” ağ aksesuarından kaynaklandığını söylüyor.

Son olarak Apple, “Bul” aksesuarlarının istenmeyen izleme ihtarlarını nasıl tetiklediğini kullanıcılara açıklamak için istenmeyen izleme dayanak makalesini güncelledi. Dayanak makalesinde bu aksesuarların devre dışı bırakılması için talimatlar ve güvenliklerinin tehlikede olduğunu düşünenler için kaynaklar var.

Yılın ilerleyen periyotlarında şirket iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13’ü bu aygıtlara sahip bireylerin bilinmeyen bir AirTag’e giden yolu bulmalarını sağlayacak bir Hassas Bulma özelliği eklemek için güncelleyecek. Araç, istenmeyen bir AirTag’in tarafını ve aralığını gösterecek. Apple ayrıyeten, insanları birisinin takip ediyor olabileceği konusunda daha evvel bilgilendirmek için istenmeyen izleme ihtarlarını güncellemeyi planladığını söylüyor.

Son olarak şirketin AirTag’in yaydığı sesi olabildiğince yüksek olmasını sağlamak için ayarlayacağını ve iPhone’unuzda göreceğiniz görsel ikaz ekleyeceğini belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu