Mobil

Apple tekrar yapacağını yaptı! 3 trilyon dolar nedir?

Apple piyasa bedeli olarak rekor kıran düzeylere ulaştı. Şirket, paha olarak 2 trilyon doları geçmesinin akabinde bir yıl sonra 1 trilyon dolar elde etti. Sonuçta pahası artık 3 trilyon doları geçti.

Apple‘ın büyük başarısı, büyük ölçüde akıllı telefon sanayisinde ihtilal yaratan iPhone’dan kaynaklanıyor. Fakat Apple, 2021’in 4. çeyreğindeki yararlarının çoğunluğunu Mac üzerinden de elde etti.

Apple tekrar yapacağını yaptı! 3 trilyon dolar nedir?

Teknoloji devinin pazartesi günü bedeli 3 trilyon dolarlık dönüm noktasına ulaştıktan kısa bir mühlet sonra piyasa pahası tekrar bu sayının altına düştü. Apple’ın piyasa kıymetinin 3 trilyon olarak kabul edilmesi için kıymet oranının akşama kadar 3 trilyon civarında kalması gerekiyor. Lakin sabah 11:00 civarında görülen bu sayı gün kapanmadan altına düştü.

Lakin bu yeniden de şirketin potansiyel olarak o sayılara ulaşabildiğinin göstergesi diyebiliriz. Apple, trilyon dolarlık kulüpteki tek şirket değil; Amazon, Google’ın ana şirketi Alphabet, Microsoft ve Tesla‘nın hepsinin 1 trilyon doları aşan piyasa bedeli var. Facebook’un ana şirketi Meta, Haziran ayında 1 trilyon dolarlık dönüm noktasını aştı, lakin şu anda bunun altında oturuyor. Son yıllarda Apple, dünyanın en bedelli halka açık şirketi unvanı için diğerleriyle da itişip kakıştı. Suudi Aramco’yu Temmuz 2020’de geçti, lakin Ekim ayında Microsoft tarafından bir müddet geride bırakıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu