MobilOyunTeknoloji

Apple v Epic: Mahkeme, App Store değişikliklerinde gecikmeyi reddetti

ABD’li bir federal yargıç, Apple’ın Epic Games ile yaptığı dönüm noktası niteliğindeki yasal mücadelesinin bir sonucu olarak App Store’daki değişiklikleri geciktirme talebini reddetti.

Apple, Fortnite’ın yapımcısıyla olan mücadeleyi büyük ölçüde kazandı. Ancak, geliştiricilerin müşterilere Apple dışı ödeme seçenekleri hakkında bilgi vermesini artık yasaklayamayacağı söylendi.

Apple bu karara itiraz etti.

Ancak, temyiz süreci devam ederken değişikliğin uygulanmasını geciktirme izni reddedildi.

Bu, Aralık ayından itibaren uygulama üreticilerinin müşterilerine Apple’ın ödeme sistemini kullanmak zorunda olmadıklarını söylemelerine ilk kez izin verileceği anlamına geliyor.

Bu sistemin dışına çıkmak, geliştiricilerin Apple’ın %15-30’luk satış kesintisini ödemediği anlamına geliyor.

Mevcut kurallar, Apple’ın App Store’undan indirilen uygulamalarda harici bir ödeme sisteminden söz edilmesini yasaklıyor. Bu nedenle, örneğin, bir TV veya film akışı hizmetinin, insanlara uygulamayı kullanmadan önce bir web sitesine kaydolmalarını söylemesine izin verilmez.

‘Esasen kusurlu’

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers tarafından Eylül ayında verilen ilk karar, Apple’ın App Store’u idare etme biçimi veya talep ettiği ücretler nedeniyle bir tekel olarak kabul edilemeyeceğine karar verdi. “Başarı yasadışı değil” diye yazdı.REKLAMCILIK

Ancak bu hafta, Apple’ın kaybettiği tek önemli parçadaki değişiklikleri uygulamayı geciktirme talebini reddetti.

Kararında, “Apple’ın önergesi, bu mahkemenin bulgularının seçici bir okumasına dayanıyor ve ihtiyati tedbiri destekleyen tüm bulguları görmezden geliyor” diye yazdı.

Yargıç Gonzalez Rogers, “Öneri temelde kusurlu” dedi.

Duruşmada, Apple’ın uzun süredir devam eden kurallarını nasıl değiştireceğini bulmaya çalışırken, birkaç aydan sınırlı bir süre yerine, tüm temyizler çözülene kadar – yıllar alabilen – kalış talebini de eleştirdi.

Kararında şunları yazdı: “Belki de yönergeler oluşturmak için zamana ihtiyaç duymanın dışında, Apple mahkemenin ihtiyati tedbirin iddia edilen yıkıma neden olacağına inanması için güvenilir bir neden sunmadı.

“Bağlantılar uygulama incelemesi ile test edilebilir. Kullanıcılar tarayıcıları açabilir ve bağlantıları aynı etki için yeniden yazabilir; bu yalnızca elverişsizdir ve bu durumda yalnızca Apple’ın yararına çalışır” diye yazdı.,Epic v Apple ne hakkındaydı?

ABD medya kuruluşlarına yaptığı açıklamada Apple, teklifini onaylatmak için farklı bir temyiz mahkemesine gitmeyi planladığını belirtti.

Bu da başarısız olursa, Apple’ın değişiklikleri 9 Aralık’a kadar yapması gerekiyor; bu, ilk kararın verilmesinden bu yana 90 gün olacak.

Epic, 10 sayının dokuzunda kaybettiği ilk karara da itiraz etti .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu