Teknoloji

Arc Alchemist Kartlar Re-Size BAR Takviyesiyle Geliyor

AMD, 2020 yılında Smart Access Memory isminde bir teknoloji tanıtmıştı ve bu teknoloji aslında birçok sistemde kullanılabilen Re-Size BAR özelliğine dayanıyordu. Teknoloji hem AMD ve hem de NVIDIA ekran kartlarında desteklenmeye başladı. Artık ise Intel, yaklaşmakta olan Arc Alchemist ekran kartlarında bu teknolojiye takviye sağladığını doğruladı.

Phoronix tarafından hazırlanan bir rapor, en son Linux grafik çekirdeğinin ‘Resizable BAR’ yahut ReBAR isimli özelliğe dayanak sağladığını ortaya koydu. Bu hafta Linux’ta Intel çekirdek grafik şoföründe BAR kurtarma dayanağı için bir dizi yama gönderildi.

DG2’den başlayarak, aygıtın lokal belleği için Resizable BAR dayanağına sahip olacağız, fakat birtakım durumlarda en son BAR boyutu toplam mahallî bellek boyutundan daha küçük olabilir. Bu üzere durumlarda, lokal belleğin sadece bir kısmına CPU’dan erişilebilir, geri kalanına ise sırf GPU üzerinden erişilebilir. Bu seri, tüm lokal bellek aralığının kullanılabilir olmasını sağlamak için gereken temel bileşenleri etkinleştiriyor.

Yama Linux 5.17 için gönderildi ve Re-Size BAR takviyesi gözden geçiriliyor. Linux çekirdeğinde ve Mesa şoförlerinde esasen birinci DG2/Alchemist takviyesi mevcut. Kullanıcılar, Linux ekosisteminde Intel’in GPU’ları ile ReBAR’ı kullanmak istemezlerse, en son Linux ve MESA yapısına yükseltme yapmak zorunda kalacak.

Intel, 300 serisi serisinden başlayarak masaüstü platformlarında halihazırda Re-Size BAR dayanağı sunuyordu. Öte yandan NVIDIA ve AMD’nin teknolojiyi hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda sunduğunu düşünürsek, Intel’in de Arc Alchemist serisiyle birebir yolu izlemesi olası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu