Teknoloji

Arc Alchemist Masaüstü Ekran Kartları Mart Ayında Satışa Çıkabilir

Intel’in yaklaşan Arc Alchemist ekran kartları elbet 2022 yılının en değerli duyurularından biri olacak. CES 2022 aktifliği yaklaşıyor ve Intel’den beklediğimiz yeni eserleri bir ortaya getirmiştik. Mavi takım Alchemist’in yılın birinci yarısında geleceğini doğrulamıştı. Şayet Board Channels forumlarından gelen rapor doğruysa, masaüstü için üretilen Arc harici kartlar Mart ayında çıkış yapacak.

Bildiğiniz üzere Xe-HPG mimarisi hem masaüstü hem taşınabilir platformda uzunluk gösterecek. Şirket hiçbir vakit taşınabilir yahut masaüstü GPU’lar için başka bir tarih belirtmedi. Aslında gelen raporda masaüstü kartların ismi geçmiyor, lakin gönderide bahsedilen iki model sırasıyla NVIDIA RTX 3070 Ti ve RTX 3060 Ti ile karşılaştırılıyor.

Ayrıyeten Intel’in başlangıçta iki farklı ekran kartını piyasaya süreceği söyleniyor: 512 Yürütme Ünitesine ve 16 GB GDDR6 belleğe sahip üst düzey model ile birlikte 384 Yürütme Ünitesi içeren 12 GB bellekli model.

Bugüne kadar kulağımıza gelen bilgilere nazaran en az üç, hatta beş başka Arc modeli tanıtılabilir. 512EU olarak da bahsettiğimiz amiral gemisi GPU, görünüşe nazaran Arc A780 ismini taşıyacak ve 4096 adede kadar gölgeleme ünitesi sunacak. Güç tüketiminin 225W olduğu kestirim edilen bu model, yakında 16 GB belleğe yükseltilecek olan NVIDIA RTX 3070 Ti ile direkt rekabet edebilir.

Muhtemelen Arc 500 serisinin bir kesimi olan 384EU modeli, 3072 gölgeleme ünitesi ve 12 GB GDDR6 belleğe sahip olacak. Bu kart muhtemelen NVIDIA tarafında RTX 3060 ve AMD tarafında RX 6700 XT ile gayret edecek.

Mart ayından bahsedilse de Intel’in 4 Ocak’ta düzenleyeceği CES 2022 basın toplantısında Arc Alchemist ailesinden kesinlikle bahsetmesini bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu