Teknoloji

Arm, Morello Prototip Mimarisi Dayanaklı Birinci Silikonunu Duyurdu

Arm, Microsoft, Cambridge Üniversitesi ve başka sanayi başkanları tarafından yönetilen araştırma projesine dayanan ve Morello prototip mimarisini destekleyen birinci silikonun piyasaya sürüldüğünü duyurdu. UKRI Digital Security by Design (DSbD) teşebbüsü aracılığıyla bugünden itibaren test edilmek üzere Microsoft, Google ve öteki sanayi ortaklarına ve büyük paydaşlara gönderilecek olan hudutlu sayıda tanıtım kartlarının mevcut olduğu da bilgiler ortasında.

Microsoft’un Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliği Yöneticisi David Weston şunları söyledi: “Bellek güvenliği açıkları, tüm yazılım güvenliğindeki en uzun müddettir devam eden ve en şiddetli problemlerden biri. En az performans tesiri ile tüm güvenlik problemleri sınıflarını ortadan kaldırmak için çekirdek silikon mimarisini kullanmak, büyük müspet tesir ile dönüştürücü olma fırsatına sahip, Morello projesi için inanılmaz derecede heyecanlıyım.”

Morello programı, “gelecek için yeni, tabiatı gereği daha inançlı, Arm tabanlı bir bilgi süreç platformu” geliştirmeyi planlıyor. Morello, CHERI uzantılarının birinci yüksek performanslı uygulaması. CHERI, donanım seviyesinde ince taneli uzamsal bellek güvenliği sunuyor. Yazılım geliştiriciler ve güvenlik uzmanları, donanım yetenekleriyle elde edilebilecek gelişmiş güvenliği sergilemek için artık Morello mimarisini kullanabilecekler.

Sonlu sayıda üretilen kartlar, Arm Neoverse N1 işlemcisinin bir uyarlaması olan bir Armv8.2-A işlemcisine entegre edilmiş Morello prototip mimarisine dayanıyor. Morello prototip kartı, araştırmacıların yeni fırsatlar sunarak gerçek dünya senaryolarında güvenlik avantajlarını değerlendirmelerini sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu