DonanımTeknoloji

Arm-Nvidia anlaşması: İngiltere daha fazla soruşturma emri verdi

İngiliz çip tasarımcısı Arm’ın ABD devi Nvidia tarafından 40 milyar dolarlık (29 milyar sterlin) devralınması, İngiltere’nin rekabet gözlemcisi tarafından derinlemesine bir soruşturmaya tabi olacak.

Güvenlik ve rekabet endişelerini dile getiren Dijital Sekreter Nadine Dorries, Rekabet ve Piyasa Otoritesine (CMA) ikinci aşama soruşturma başlatmasını söyledi.

CMA tarafından yapılan ilk soruşturmada “önemli rekabet endişeleri” bulundu.

Ancak Nvidia, birleşmenin rekabeti ve yeniliği artıracağını söyledi.

Firma yaptığı açıklamada, “Endişelerini çözmek için Birleşik Krallık hükümetiyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Nvidia, “İkinci aşama süreci, işlemin Arm’ı hızlandırmaya ve İngiltere de dahil olmak üzere rekabeti ve yeniliği artırmaya yardımcı olacağını göstermemizi sağlayacak”

Arm’ın tasarımlarına dayanan çipler, birçok Apple ürününün içindeki silikon da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

Kararını açıklayan Bayan Dorries, “Arm’ın küresel teknoloji tedarik zincirinde benzersiz bir yeri var ve bu işlemin sonuçlarının tam olarak dikkate alındığından emin olmalıyız” dedi.

“CMA şimdi bana rekabet ve ulusal güvenlik gerekçesiyle rapor verecek ve sonraki adımlar hakkında tavsiyelerde bulunacak.”

Hem Arm’a hem de Nvidia’ya gönderilen bir mektupta, kararın nedenlerini belirten yetkililer, ulusal güvenlik endişeleri hakkında daha fazla ayrıntı verdi.

Anlaşmanın “İngiltere’nin Arm IP’yi (fikri mülkiyet) kullanan savunma ve güvenlik sistemlerini geliştirme, işletme veya destekleme özerkliğinde potansiyel bir azalma” görebileceğini öne sürdü.

Anlaşma ayrıca Avrupa Komisyonu tarafından bir rekabet soruşturmasıyla karşı karşıya .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu